Bitkili Akvaryum Işıklandırma İçin Hangi Kelvin?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve volkan06 tarafından 19/03/19 başlatılmıştır.

1. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar bitkili akvaryum için en uygun kelvin değeri nedir? Piyasada satılan 6500 soğuk beyaz renk tayfları çok farklı kimi gün ışığı gibi olurken kimi daha beyaz. Şimdiye kadar bayağı led söküp taktım ideal fotosentez + görüntü güzelliği durumuna ulaşmak için akvaryumun sarı gün ışığı rengi almasından hoşlanmıyorum. Daha beyaz akvaryumlar hoşuma gidiyor. Bunun için hem fotosentezin güzel olması hemde güzel bir görüntü için ledlerin 10000 K mi 6500 K mi ya da karışık olursa nasıl bir uygulama tavsiye edersiniz? Full spektrum da kullanıyorum. Çin den deep red royal blue aldım ama ne kadar güvenebilirim bilemiyorum gerçek deep red ve royal blue ile nasıl kıyaslarız acaba?

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Volkan Bey full spectrum ile beyaz diye bildiğimiz 6400-6500 kelvin ışıkları karma yapabilirsiniz oranı yarı yarıya tutabilirsiniz. 10.000 kelvin beyaza yakın ışıklar da olabilir lakin bunu beyaz ile oranlayıp kullanmanızı öneririm. Ben kendi akvaryumumda full spectrum ve 6500 kelvin yarı yarıya kullanıyorum. Fotosentezi tek başına ışığa bağlamak yanlış olur, ortamda yeterli besin ve co2 olması da gereklidir. Işık, co2 ve besin üçlüsü ideal seviyelerde ise fotosentez yeteri kadar olacaktır.

3. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    6500 kelvin ışığı standart olarak alamadım maalesef bazıları gün ışı gibi olurken bazıları beyaz çıktı bu yüzden sık sık led değişimi yaptım armatürüm de. Gün ışığı gibi olanlarda akvaryumu sarı gibi gösterdi bu da benim hiç hoşuma giden bir durum değil. 10000 kelvin ağırlıklı full spektrum ve seyrek 6500 kelvin ışık düzenli bir armatür kurdum.

hedayse bunu beğendi.

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Anladım, konu ile ilgili @fatihsahin bey biraz daha bilgili ayrıca armatür de yapıyor satışı var. Daha detaylı bilgi verecektir gördüğü zaman.

5. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Kelvin değerinden çok spektrum değerlerine önem vermelisiniz. Sarı tasarruf ampulleri görsel zevki çok düşürür. Onun yerine kırmızı tonları, full spectrum dediğiniz bitki ışıklarına ağırlık verirseniz daha güzel görünecektir.

Yönetici tarafından son düzenleme: 20/03/19

6. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba led armatür olayını netleştirmek adına şunu diyebilir miyiz? 10000 kelvin soğuk beyaz ya da 6500 kelvin ,ağırlıklı olmak şartıyla deep red ya da Full spektrum LED’ler aralarına uygun miktarda dağıtılarak ideal bir aydınlatma yapılabilir ?

Mesela ben akvaryumum için şöyle bir aydınlatma oluşturmayı düşünüyorum. yorumlarınızı bekliyorum.

c ile belirtilen 10000 kelvin soğuk beyaz
    b ile belirtilen 6500 kelvin beyaz
    f ile belirtilen full spektrum

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Karışım bence çok kötü değil ama full miktarını biraz daha artırmanızda fayda olacağını düşünüyorum oran en azından %40 olsa güzel olacaktır.

Sayfayı Paylaş