Gübreleme hakkında

Konusu 'Gübreleme' forumundadır ve xxgokhan tarafından 16/11/17 başlatılmıştır.

1. xxgokhan

xxgokhan Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım buna benzer bir soru daha sormuştum ama forumda değildi galiba ve üye girişide yapmamıştım o yüzden konuyu bir daha bulamadım :( ben toz olarak gübre aldım 1 er kilogram -demir sülfat- potasyum sülfat -magnezyum nitrat- mikro olarak reflowers all inclusive haftada 5ml kullanıyorum akvaryum ölçülerim 70*40y*30 - 98 litre ışıklandırma 3watt lık 21 tane power led haftalık 30 litre su değiştiriyorum daha test kitide edinemedim bitkili akvaryumu yeni kurdum 1 ay anca olmuştur bitkilerim cuba bitkisi ile birazda java moss cuba akvaryumu tamamen kaplamış değil akvaryumun yarısı sayılır potasyum ve nitrat gübresinin kaç litre suya kaç ppm eklediği liste var galiba akvaryumda olması gereken potasyum 20-30ppm nitrat ise 5-10ppm araştırmalarıma göre bu bilgiler doğrumudur birde demir sülfat gübresinin üzerinde %18 yazıyor kaç litre suya kaç gram ekleyip kaç ml sinin kaç ppm eklediğini nasıl bulacağım birde gübreleme sıklığı için bilgi verebilirseniz çok sevinirim bitkilerim gübreleri almadan önce fotosentez yapmıyordu su değişimlerinde çok az kabarcıklar çıkıyordu gübreleri ekleyince başladılar diyebilirim yapraklarıda sararmıştı bazılarının anca yetiştirebildim malum bitkili kurulumunda her yerden masraf çıkıyor zeminde aquabasis 2.5l ve jbl manado 10l Co2 olarakda mayalı sistem var günlük kullanım için bir çizelge vb hazırlayabilirmiyiz yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum...

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    @xxgokhan merhaba, forumda büyük harflerle yazmak yasaktır ayrıca bağırmak anlamına gelir.

Forumumuzda gübrelerin suda çözüm oranı ile ilgili konu mevcuttur. Öncelikle bu konuları aratıp okumanızı öneririm.

Co2 verilen tanklarda aşağıdaki oranlarda gübreleri bulundurmanız tavsiye edilir,

Nitrat 5-10 ppm
    Fosfat 0.5-1 ppm
    Potasyum 15-20 ppm
    Demir 0.5 ppm civarı

Sayfayı Paylaş