Dağ Evi

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve apoktay35 tarafından 17/03/15 başlatılmıştır.

1. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm): 125 X 60 X 50
    Kapasite (litre): 375
    Beslenen Canlılar: 1 Albino çöpçü, 1 Cüce vatoz, 4 Lepistes
    Filtrasyon: Dolphin 1000 dış filtre
    Işıklandırma Floresanları: 4 Adet 54W 120cm T5 Floresan, İkişer Sylvinia Grolux ve Aquastar
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: 7 saat aralıksız.
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Pazar günleri %50
    Kullanılan Yemler:AHM Marin Suprilina-Sarımsaklı yem.
    Gübreleme:potasyum:
    Nitrat:
    Fosfat:
    Demir:
    Mikro element:
    Kullanılan İlaçlar: Yok

2. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Herkese iyi akşamlar. Uzun süredir aklımda olan dizayn değişikliğine sonunda başladım. Yeni dizaynımın temelini doğadan topladığım asma dalları ve çalılıklar oluşturuyor, bu dalları seçerken dikkat ettiğim en önemli nokta dalların tamamen kurumuş olması. Bir önceki dizaynımda kullandığım büyük asma kökünü kullanmadan önce kaynatıp daha sonra akvaryuma almıştım ve herhangi bir sorunla karşılaşmamıştım. Yeni tasarımdaki dallarıda aynı işlemlerden geçirip akvaryuma aldım, şuan tankta dal yoğunluğu bir hayli fazla olduğundan bu dalların ilerde soruna yol açmasından korkuyorum, umarım bir sorunla karşılaşmam. Akvaryumun odak noktası olarak planladığım ve kurumuş erik ağacı dallarından yaptığım dağ evini ilk başta fazla büyük yaptığımdan ve akvaryumun derinliğini bozduğundan dolayı bozup tekrardan daha küçük versiyonunu yaptım. Akvaryumda kullanacağım bitkiler olarak; Çeşitli moss türleri, ve monte carlo düşündüm, monte carlolar büyüyene kadar ön planı sp japanlar ile doldurdum. Akvaryumumdaki diğer bitkileri ne yapacağımı açıkçası bilmiyorum, bu bitkilere bu dizayn içersinde nasıl yer verebilirim ya da vermelimiyim ?

3. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    İlk başta bir avuç olarak satın aldığım Java Moss un geldiği son hal;

Diğer bitkileri bu kova içerisinde beklettim, 2 gün civarı bu kovada kaldıkları için baştan Sp japanlar olmak üzere birçok bitkide kayıp ve hasar yaşadım, bu hasarı yaşamamın bir başka nedeni ise, ısıtıcıyı akvaryuma aldığım vakit, kovadaki bitkilerin soğuk suya maruz kalmaları, yaklaşık 7 saat soğuk suda kaldılar;

Doğadan topladığım dal parçaları;

Yaklaşık 5 gün zamanımı alan dallara ip ile yosun sarma işlemi;

4. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Daha önce suda bekletilmemiş dallarda suda batma problemi yaşanıyor, bu problemi çözmek için dalların altına ağır taşlar bağladım, böyle kolaylıkla suda batıyorlar.

Akvaryumun ilk halleri, dalların konumlandırılmasi olarak üçgen şeklini seçtim, gittikçe küçülen dallar ile derinlik vermeye çalışacağım. Akvaryumun sağındaki ve solundaki boşlukları yeni ekleyeceğim dallar ile kapatacağım.

5. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Şuan dalların diziliminde düzensizlik derinlik algısını bozuyor, bu haftasonu dalları daha geniş açı ile dizeceğim ve üçgen şeklinde büyükten küçüğe gittikçe küçülecek şekilde dizmeye çalışacağım.

6. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18

7. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Tabanı Hakan bey'in taban kurulumu ile yaptığım için gübrelemeyi bir süre durdurmalı mıyım yoksa yavaştan başlamalı mıyım gübre vermeye ne dersiniz

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Abdullah Bey emeğinize sağlık derinlik hissi çok yerinde ve hoş olmuş.

Gübreleme için acele etmeyin bitkiler adaptasyonu atlattıktan sonra başlarsınız. Şu anda su değişimlerini aksatmayın.

9. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Abdullah bey Maşallah güzel bir çalışma olmuş emeğinize saglık.

10. Sezer

Sezer Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Düşünce ve tasarım ,özellikle dağ evi çok güzel olmuş.Naçizane tavsiyem; Ağaçların belirlediği alanın dışında kalan yani ağaçlar ile yan camların arasındaki alanı daha yüksek yapıp aralarda ufak kayaların olduğu uzun boylu bitkilerin kullanıldığı sık bir bitki örtüsüyle kaplarsanız çok daha güzel olur.

Şöyle örneklemek gerekirse , vadinin ortasında kenarları ağaçlandırılmış bir yol,bu yol dağ evine gidiyor,etrafı da dik yamaçlı dağlık bir alan .Gerçekten harika olurdu.

11. Emre54

Emre54 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    elektrik teknikeri
    tebrikler güzel düşünceler ve uğraşlarınız için elinize sağlık

12. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aptullah bey güzel bir düşünce olmuş. Henüz kurulum yeni iken internetten bu tip orman kurulumlarını inceleyin. Ormanlık alanı daha düzensiz oluşturup kenarları Sezer beyin söylediği gibi kayalarla yükseltirseniz iyi olur. Ön alanda da kumdan hafif kıvrımlı patika bir yol bırakırsanız harika olur. Yalnız yolu farklı bir kum rengi ile oluşturmaya çalışmayın. Sadece cubaları budayarak boş bırakmanız güzel bir yol izlenimi verecektir.

Tasarımı oluştururken kullanabileceğiniz bitkiler tek tük sp japan, moss türleri, ön alanı kaplamak ve yol efekti verebilmek için cuba, arka alanda çam görünümü için pogostemon erectus, kenarlarda tek tük althernehtera reinecki mini, staurogyne repens, Pogostemon helferi, Hygrophila pinnatifida, Hygrophila araguina...

Eski tasarımda kullandığınız diğer boylu bitkileri çıkarırsanız iyi olur. Bir tek belki çınardan yararlanabilirsiniz.

13. Sezer

Sezer Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Aptullah Bey ,

Ergün Bey'in dediklerini yaparsanız yarışmalarda derece alacak bir tank çıkarabilirsiniz.En görsel bitkileri sizin için saymış.Dediklerine kulak asmanızı tavsiye ederim.

14. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Yorumlarınız için herkese teker teker teşekkür ederim, sizin yardımlarınız sayesinde buralara kadar gelebildim. Sezer bey ve Ergün bey, verdiğiniz tavsiyeler kulağa çok hoş geliyor, dediklerinizi uygulamak istiyorum, siteye yüklediğim akvaryum fotoğrafımı alıp yapmamı istediğiniz değişiklikleri paint programı ile basitçe çizerek buraya resmini atabilirseniz çok memnun olurum, çizmenizi istediğim akvaryumun sağ ve sol kenarlarındaki boşluğa koyacağım kayaların boyutu ve şekli ve ön alanda bırakmamı istediğiniz kıvrımlı patika yolun şeklinin nasıl olacağı.

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Şu anda tabletten girdiğim için çizim yapamıyorum ama olabildiğince simetriden kaçının. Dağlık bir alanın yamacını hayal ederek yükselti vermeye çalışın. Yarın fırsatım olursa örnek resimler bulmaya çalışırım.

16. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Abdullah bey emeğinize Sağlık güzel bir Görüntü ve manzara olmuş inanın

17. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Çok teşekkür ederim Tahsin bey :)

18. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bitkilerim adaptasyon sürecini atlatmış gibi gözüküyorlar, sizce gübre vermeye başlamalı mıyım ?

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aptullah bey eğer bitkilerde gelişim başladıysa yarım doz ile gübrelemeye başlamanız iyi olur. Akvaryumu düzenleyecektiniz düzneleme yapıp kenarları yükselttiniz mi?

20. Bronzeheart

Bronzeheart Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kurulumunuz süper olmuş emeğinize sağlık,yosunsuz sağlıklı akvaryumlar dilerim ;)

21. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kurulum güzel olmuş. Manzara gibi beğendim. Bol hobiler

22. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Yorumlar için teşekkür ederim. Daha düzenleme yapmadım, internetten fotoğraflara bakıyorum dediğiniz gibi, sizlerden gelecek fotoğraflar veya çizimler olursa memnun kalırım.

23. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bence bu evi ortaya koysaniz etrafina dag seklinde kum yapsaniz sonra evin onune dogru incelen beyaz yoldan bir kum dagdan ortaya dogru inen agaclar yolun etrafida cuba yapsanız baya güzel olur

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aptullah bey iş güç derken resim eklemeyi unuttum. :) Bunları muhakkak görmüşsünüzdür ancak teknik açıdan değerlendirmek için ekliyorum.

Bazılarının akvaryum ölçüleri sizin akvaryumunuzdan çok farklı ancak teknik olarak dikkat etmek gereken önce kalın dallar arkada ince dallar, arkaya doğru ters V şekli yaratmak kenarlarda yükselti oluşturacak kaya seçimi, yol yapım için budama tekniği. Kağıt kalemi alıp bir plan çizip bu plana uygun yerleştirmeyi yapmalısınız. Ancak bu yerleştirmeyi yaparken kesinlikle tabanı fazla kurcalamayın ki tabandan suya salınım olmasın. Düzenleme bitince de gerekirse %80- %90 su değişimi yaparak yosun oluşumunun önüne geçmeye çalışın.

25. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Uzun bir aradan sonra herkese selamlar. Sıcak yaz aylarının gelmesi ve iş güç sebepleri yüzünden bu akvaryumumu da sonuca ulaştıramadan bitirme kararına vardım. 125x60x50 ebatlarında bir bitkili akvaryum ciddi uğraş gerektiriyor ve bu yaz fazla ilgilenemeyeceğimi düşündüğümden dolayı akvaryumu bozuyorum. Şuan yaklaşık olarak 35x35x35 ebatlarında bir nano akvaryum yaptırıyorum bu yaz nano akvaryum ile ilgilenmeye karar verdim yine bitkili olacak ve farklı bir dizayn ile yeni bir konu açacağım. Kısacası yaz ayları nano akvaryum kış aylarında ise büyük akvaryum ile devam edeceğim. Derinlik açısından fazla bir sonuca ulaşamadan akvaryumu bozmak beni üzüyor, derinlik yaratmak gerçekten zor bir iş, bu bir senede bunu anladım. İşin sanat tarafının akvaryumdaki derinlik olduğunu düşünüyorum. Bu forumdaki tüm arkadaşlara yardımları için teşekkür ediyorum, sayelerinde yavaş yavaş ilerlediğimi hissediyorum. Akvaryum ile ilgili son fotoğraflar ;

26. apoktay35

apoktay35 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Akvaryum.com sayfasındaki bitkili akvaryum yarışmasında her ne kadar haketmediğimi düşünsemde 1. oldum. Yardımlarınız ve değerli bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim. İlgili yarışma ve katılımcılar; 68. Akvaryum ve Akvaryum Canls Yarmas

27. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Tebrikler .Hayırlısı olsun başarıların devamını dilerim.

28. Tahsin

Tahsin Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Abdullah Bey Tabiki Karar Sizin Bize Saygı Duymak Düşer Ama Ugraştığımız Hobi Çok Zamanımızı Almayan Haftada 3 4 Günde en Fazla 1 Saatlik Ciddi Bir Süre Alan Daha sonrası Tamamen Bize kalmış olan bir Hobi Ben Bu Tankınızla Devam Etmenizi İsterdim Şahsen yinede Karar Sizin Tabi.

29. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Aptullah bey forumumuzdan bu tip bir yarışma kazanan bir akvaryum çıkması sevindirici bir durum. İnşallah böyle birincilik kazanan akvaryum sayısı artar.

Şu hali ile birinci olmanız şaşırtıcı olsa da farklı bir konsept olduğu için sanırım çok fazla ilgi çekmiş. Akvaryumu kuralı çok fazla zaman olmamıştı ancak biraz daha otursa ve güzel budamalar yapılsa görünüm çok daha doğal olabilirdi. Eğer bozmaya gönlünüz elveriyorsa yazın planlama ve çizimler ile hazırlık yapıp kışın başında çok daha etkileyici bir tasarım ile karşımızda olmanızı temenni ediyorum.

30. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    İlginç bir başarı olmuş ama başarı başarıdır :) Değişik tasarımı nedeni ile beğeni almış, tebrik ederim.

Bozmamanızı tavsiye ederim. Bakımsız bırakın ama bozmayın bence.

Sayfayı Paylaş