Bitkili ve ışık

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve mehmet kokler tarafından 16/08/17 başlatılmıştır.

1. mehmet kokler

mehmet kokler Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Baharatcı
    Merhabalar
    120x60x60 canlı doğuran tankım da t5 florasan kullanmaktayım.

(39wx5) 2x gralük 1 sılvıyan 2 akuastar kullanmaktayım balanslar 39w philips marka olmakla birlikte güzel bir aydınlatma oluyo. Bitkiler için iyi ışık verıyor gubre ve co2 ile desteklemekteyım. gunde 10 saat ışık veriyorum .39wx5:195 w 195w x10 saat:1950 w gunluk elektirik sarfiyatı biraz malıyetlı olmaya basladı
    kış gelmeden bi hal çare bulmam lazım. Led düşünüyorum ama siz ustaların görüşlerini almak isterim.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Mehmet bey biraz hesap yapalım isterseniz
    Günlük ışıklandırma süresi 10 saat
    195w x 10 saat= 1.950w
    Aylık 30 x 1950w= 58.500w
    58.500 / 1000 = 58.5kw
    1kw elektrik 0.425tl civarı
    58.5 x 0.425tl = 24.86tl

1 Ayda ışıklandırma için kaba hesap 25 lira elektrik tüketimi bedeliniz var.

Yeni bir Led ışıklandırma yapmanız sizin için en kötü ihtimalle bence sürücü vs derken 300 TL olur diye düşünüyorum.

Peki Led en azından kaç watt olacak 100w olmalı aşağı yukarı tahminle. Yani size tasarrufu 95w olacak ki hadi yarı yarıya sayalım aylık 12.5tl olur.

300 / 12.5 = 24 ay demek ki 2 yılda kendini yerine koysun yani karşılasın.

Şahsen kendim de bu hesabı yaptığım zaman durum sizinki kadar iç açıcı da olmuyor 156w ışıklandırmamın yerine 100w olarak değerlendirince diyorum ki bozulana kadar devam arkadaş. :)

Size de önerim mevcut düzen bozulana kadar devam edin. Power ledli düzene o zaman geçersiniz.

mehmet kokler bunu beğendi.

3. mehmet kokler

mehmet kokler Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Baharatcı
    Çok teşekkür ederim bende bu cumleyi bekliyordum faturalar bu aralar fazla gelince ne yapicagimi şaşırdım
    Birde isi olayı var onu napıcaz ısı sabit 31 derece birde oyuzden bakıyorum olaya

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Isı için floresanlar kadar ledler de ısınıyor o kadar masum değiller. Sadece floresanlar suya yani 360 derece çevresne kadar ısı verirken ledler kendi bünyesinde suya karşı olmasa da bir ısı yayması söz konusu. Mutlaka soğutucu ile kullanılması gerekiyor hatta fan takmanız bile gerekebilir.

Ben su ısı sorunumu daha 2 ay öncesine kadar sürekli çalışan 12cm lik bir adet fan ile çözüyordum tabi sık sık su ekleme gerekiyor çünkü su buharlaşıyor. Şimdi ise ısı kontrolcü ile ayarladığım 26 dereceye göre kontrolcü fanı açıyor kapatıyor tabi daha az su buharlaşması eksilmesi oluyor.

mehmet kokler bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş