Bitkili Akvaryumda Hangi RO Arıtma Sistemini Kullanabilirim?

Konusu 'Co2, Işık ve Ekipmanlar' forumundadır ve Bitkici tarafından 27/03/15 başlatılmıştır.

1. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ardı arkası kesilmeyen yosun sorunları, bitkilerin yetişmesi için uygun olmayan su sertliği ve bir türlü düşüremediğim organik fosfat sorunu nedeniyle RO arıtma sistemi almaya karar vermiş bulunuyorum. Fakat daha önce arıtma sistemi kullanmadığım için hangisini almam gerekiyor tam olarak bilemiyorum.

Yaptığım araştırmaya göre alacağım bu RO arıtma sistemini hem içme suyu hem de akvaryumda kullanacağım için iki farklı çıkışı olması gerekiyormuş. Bulunması gereken diğer bazı özellikleri ise Şatof Valf ve 300-450 ml Arası 1/4 Coco Flow... Başka olmazsa olmazlar nelerdir?

Özellikle şebeke suyunda 1 ppm civarında bulunan organik fosfatı tutabilmek için arıtma sisteminde hangi malzemelerin bulunması gerekiyor. Mixbed reçine fosfatı tutmada işe yarar mı? Kaç bölümlü bir RO sistemi almam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum.

2. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Bende RO kullanmaya başladım, Lifetech marka bir cihaz çok teknin ayrıntısını da bilmiyorum babam koçtaş tan almıştı, içme suyu olarak kullanıyoruz, 3 bölmeli üstünde iki bölüm var filtreler falan, dediğim gibi çok teknik ayrıntısını bilmiyorum ama gayet güzel iş görüyor, bazı yerlerde tatlandırıcı bölümünü falan çıkarıp kullanın denilmiş kimisi de farketmez çıkarmasanız da olur demiş, içme suyu olarak kullandığımız için benim bunu çıkarma gibi bir şansım yok ve olduğu gibi kullanıyorum 1 aydır sıkıntı yok tavsiye ederim, bitkilerden ziyada güney amerika türü bakıyorsanız apisto ramirezi tarzı kesinlikle çok etkisinin olduğunu da okudum..

3. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Yüksel bey siz kaç paraya almıştınız?

Bir yandan da araştırmaya devam ediyorum. Çeşme suyunda organik fosfat miktarı çok yüksek olduğu için mixbed reçine kullanmam gerekiyormuş hatta iki kap mixbed reçine kullanmam daha uygun olabilir. Ancak mixbed reçine kullanınca bu sefer de içmeye uygun olmuyormuş. Bu durumda bypass sistem yapılması gerekiyormuş. Bunu nasıl yaptıklarını araştıracağım. Bu sistem aynı zamanda pahalı bir sistem olduğundan bir defa kurup fonksiyonel olarak kullanmayı düşünüyorum. Onun için iyice araştırıp doğru bir şekilde satın almam gerekiyor.

4. fedorac0re

fedorac0re Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Lojistik
    Ergün bey alalı 1-2 sene oldu fiyatını net hatırlamıyorum ama 300 küsür bişeydi sanki..

Dediğim gibi babam koçtaştan almış çok detaylarını da bilmiyorum ama bence kalkıp çok paralar vermeye gerek yok ortalama bir cihaz işinizi görür diye tahmin ediyorum..

5. renoibo35

renoibo35 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    397
    Ödül Puanları:
    83
    Meslek:
    Renault Otomotiv Servis
    Ergün bey Melih beyin hümik asit kullanımını denediniz mi diyeceğim mutlaka denemişinizdir diye tahmin ediyorum onunda sularla alakalı sıkıntısı olduğunu hatırlıyorum halende kullandığını düşünüyorum tankında .

6. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Ergün Bey işinizi görürmü bilmiyorum ama benim evime alıp kullandığım ro 8 kademeli arıtma sanalpazarda 250 lira civarı.

7. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83

8. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    İbrahim bey maalesef humik asit bu konuda bir yarar sağlamıyor.

Hakan bey kullandığınız üründe mixbed reçine var mı? Linkini paylaşabilirseniz sevinirim.

Fatih bey yaşadığınız bölgenin su değerleri çok güzel ben ro ile bile o seviyeye getirebileceğimi zannetmiyorum.

9. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

10. melihergin

melihergin Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Humik asit fazla kullanımda bitkilerde kırılma yapıyor çok dikkatli kullanmak gerek ben her su değişiminde azar kulalanıyorum.İlk zamanlarda bilmediğim için fazla kullanım yaptım zarar gördüm.Daha sonra bir filtre sistemi yaptım kireç klor ve pislikler arınıyor fakat suyu yumuşatma gibi bir özelliği yok malesef.Bu durumda en iyi çare ters ozmoz yapan bir cihaz almak .En ucuzu 400 tl diğer 250-300 tl gibi fiyatlara satılanları tavsiye etmem.Bu arada parça ve filtre sorunları yaşamayacagınız markalı birşey alın derim.ÖRNEK OLARAK REVWERSE OSMOSİZ marka olabilir

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Hakan bey bakıyorum da fiyatı oldukça uygunmuş. İlk 5 tanesi arıtma son beş tanesi de suya mineral katma için kullanılıyor. Eğer akvaryum suyu değiştirmek isterseniz son 3 tanesinden önce suyu alıp akvaryuma eklemeniz gerekiyor. Hiç ro ile su değişimi yaptınız mı?

12. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Melih bey dün cımbız ile Hygrophila araguaia'ya dokundum gövdesinden kolayca kırıldı. Sanırım bende de humik asit nedeniyle etkilenmişler. Çare olarak ben de iyice azaltmalıyım sanırım.

13. melihergin

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Ergün hocam birde şu var .Ben filtre edilmiiş suda kullandım. Biliyosunz su KALİTESİ yüzünden çok ugraştım.Şunu kesin söyleyebilirim ki en iyi fotosentez beklemiş suyu ekleyince gördüm.Yani su düzenleyici ile bekletilmiş suyu akvaryuma eklemek daha iyi olmazmı?ro suyu eklediğimde de çok randuman almamıştım tabi zararını da görmedim.Kışın bunu yapmak zor çünki bidonda bekleyen su buz gibi haliyle mecbur şohbenden yapıyoruz.Ama yazın küçük bir motor takviyesi ile varilden tanka alım yapmayı düşünüyorum.

14. melihergin

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    Aynen ergün bey humik asit yapmıştır büyük ihtimal benimde zeytin ve rotolalar cıtır cıtır kırılıyordu.

15. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Hümik bende de bitkileri gevretti. Kraker gibiler :) Bende de KH çok yüksek 24 civarında çok kötü oluyor. Eklemeyi kesmiştim, dün acaba kalsiyumu bağlar mı diye ekledim ama sanırım nafile bir çaba olmuş.

16. melihergin

Beğenilen Mesajları:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TEKNİK MÜDÜR
    YUHHH 24 kh mi benim suyum iyiymiş ozaman:) Fatih bey siz mecbur ozmoz kullanacaksınız bekletmek de yetmez herhalde o sertliği.Su düzenleyici kullandınız mı hiç

17. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Bilmemek bazen daha iyi olabiliyor. Test aldim ölçtüm simdi bir sorunum oldu. Test bozuk mu diye damacana suyu test ettim ama maalesef damacana su kh6 gibi cikinca artik bir sorunum var :) Yonetici aritmaya bakim yapmis herhalde elimden sabun kolay cikmadi. Az sonra bir daha olcecegim.

18. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Şimdi de 26 çıktı. Çeşme den kireç akıyor. Reçine filtreli bir aritma ile isi kurtarir miyim acaba? 500 litre ro ile dolmaz valla.

19. mehmetaqy

mehmetaqy Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Antalyada sular bozuk demekki

20. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Melih bey suyu dinlendirsem bile organik fosfat yok olmuyor. Dün RO arıtma cihazından alınan suyu test ettim arıtmadan geçmesine rağmen hala 0.5 ppm fosfat bulunuyor.

Fosfatı sadece aluminyum tabanlı bağlayıcılar ile tutarak ya da demir ile etkileşime sokup çökerterek giderebiliriz. Artık ciddi ciddi su değiştirmek için kullandığım bidon içinde aluminyum ile fosfatı bağlama yöntemlerini düşünmeye başladım. Seachem Phosguard ya da mixbed reçine ile bu işi çözebilir miyim diye düşünüyorum.

Fatih bey zaten arıtılmış su geliyor sadece kh düşürecek bir materyal size yeterli gelebilir.

21. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Valla işte o kh düşürecek materyal nedir onu bulamadım.

22. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Dün su arıtma cihazı satan bir firma ile görüştüm. Mixbed reçine ile fosfatı tamamen sıfırlayabileceğini söyledi. Çift çıkışlı bir cihaz gönderecek böylece içme suyu ve akvaryum suyunu ayrı ayrı alabileceğim. Beni tek düşündüren tezgahı delip lavaboya monte etme olayı. Bu el becerisi ile kesin tezgaha zarar veririm.

Fatih bey siz de bir su arıtma firması ile görüşürseniz onlardan bilgi alabilirsiniz.

23. afacan80

afacan80 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar,
    Ergün bey cihazı aldınızmı,aldıysanız cihaz hakkındaki yorumlarınız nedir ?
    Saygılar..

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ümit bey zatek su arıtma sistemlerinden çift çıkışlı bir ro cihazı aldım ancak bir dizi talihsizlik yaşadım. İlk önce 1 mikron sediment filtre yoktu kullanamadım. Zafer beyi aradım sağolsun hemen kargoya verdi. Tam onu kurmak için filtrenin başına geçtiğimde alt kapların bağlantı noktalarından yani nipellerden su kaçırdığını fark ettim. Su kaçınca lavabonun altındaki dolap kabarmış. Zafer beye ulaştım üçlü kabı yenileyeceğini söyledi. Şimdi üçlü kabın gelmesini bekliyorum.

Yalnız ro yu kurmaya gelenlerin profesyonel tds metresi ile yapılan ölçümde çeşme suyumun tds değeri 705 çıktı. Bu su sertliginde bitkilerin yetişmesi zaten başlı başına bir mucizeymiş.

Siz de ro cihazı mı almayı düşünüyorsunuz.

25. afacan80

afacan80 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey öncelikle cihazınız hayırlı olsun,talihsizlik içinde geçmiş olsun..

Ben Ro cihazını bitkili tankımdan çok yeni kurduğum karides tankları için düşünüyorum.Bazı karidesleri besleyebilmem için bunu almamız şart oldu :) o yüzden sizden tavsiye almak istedim .Saygılar..

26. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ümit bey teşekkür ederim bu aralar ne alsam bir sorun yaşıyorum. Size tavsiyem akvaryumda kullancağınız suyu mebrandan sonra almanız olur. Tatlandırıcılara giren su akvaryum için çok uygun olmuyor. Bu suyun gh ve kh'ı sıfıra yakın olacağı için istediğiniz gh ve kh oranı için çeşme suyu ile %50 - %50 ya da %75 - %25 gibi oranlarla karıştırıp kullanabilirsiniz. Tabi bunun için de elinizde test kitleri olması gerekiyor.

27. afacan80

afacan80 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey,galiba bu cihazı alacağım.

Lotus Water 8 Aşamalı Su Arıtma Cihazı 269 TL SistemOrganizasyon'dan

Şuan için sadece tanklarım hazır,nasip olursa önümüzdeki ay kum ve testleri alıp en az 2 ay içinde sistemi faal duruma geçirmek istiyorum.Bana Balıkesir'de her konuda yardımcı olan Recai beyin karides konusundaki uzmanlığı,beni birazda bu hobiye itmiş oldu :) farklı bir maceraya daha atıldık :) Bakalım hayırlısı diyelim ,hepsi bittiğinde kurduğum hobihanenin tanıtımlarını sizler ile paylaşıcam ..

28. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Ümit bey aynı zamanda ev kullanımı için alacaksanız bu ürünü aldıktan sonra iki adet vana bir adet de t ek kullanarak mebrandan sonra akvaryuma çıkış almanız gerekiyor. Yok sadece akvaryum için kullanılacaksa 4 kademeli ro arıtma cihazı kullanmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Recai beyin uzmanlığı ve bilgisi şüphe götürmez. Onunla aynı yerde yaşıyor olmanız ve yüzyüze bilgi alabiliyor olmanız sizin için çok büyük bir şans.

29. afacan80

afacan80 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Ergün bey tavsiyeler için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi evde kullanmayıda düşünüyoruz,Recai hocamda ,satıcı membrandan sonrada ikinci bir musluk koysun mutlaka diye beni uyardı :) sağolsun gerçekten çok yardımını görüyorum,bu işte çok hızlı yol almamı sağladı :)Gerçekten çok güzel bir hobihanesi var,yardımları sayesinde banada bir benzerini kurmaya çalışıyoruz.

Bitkili akvaryum sevdama, bu sitede sizin gibi dostların sayesinde başladım sizlerinde çok yardımını gördüm,bunu her ortamda her fırsatta söylüyorum..

30. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18

Sayfayı Paylaş