bitkili akvaryum , u.v ve hastalık

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve SinanKa tarafından 24/05/17 başlatılmıştır.

1. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Arkadaşlar merhabalar ;

Malum bitkili akvaryumda herhangi bir hastalık olduğunda müdahale olanağımız hiç yok , çünkü kullanacağımız her ilaç bitkilerin ölmesi demektir , Özellikle beyaz benek ve mantar gibi , hele birde canlı doğuran varsa bu risk çok daha fazla peki olası sorunların önüne geçmek ve engellemek için günlük ve -2-3 günlük U.V kullanımı yapsak temin etsek bu direk dış motor da değil akvaryum için iç olanlarda da var , çünkü bitkili akvaryumda bitkiden vazgeçmeyiz bu sebepten balığın da ölmesini istemeyiz , ayrı tanka ayırsak bile fark ettikten sonra ana tankta hastalığın yumurtaları olabilir , sizce ne yapmalı önlem amaçlı bir iç U.V motoru bulundurmak mantıklı geldi bana peki sizce ?

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Suyun içindeki zararlı bakterileri ve parazitleri azaltmak için iç filtre tarzı uv filtreler kullanılabilir. Ancak bitkili akvaryumda kolay kolay hastalık olmuyor.

SinanKa bunu beğendi.

3. Selman42

Selman42 Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    52
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Yüksek Endüstri
    bitikili akvaryumumda şimdiye kadar hiçbir hastalık olmadı sadece ph döngüsü yüzünden ölümler olabiliyor ama tek bildiğim akvaryuma çok müdahale etmeden haftalık su değişimlerine dikkat edip balıkların ve bitkilerin ihtiyacı kadar olanını verdiğin zaman hiçbir skntı olmuyor eğer sıkıntı oluyorsada yedek tank mutlaka olmalı bir can taşıyor onlarda muhakkak bunların olabileceğini düşünerek yedekte bir sistem olmalı

SinanKa bunu beğendi.

4. SinanKa

SinanKa Yasaklı Üye

Beğenilen Mesajları:
    74
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    TRT-Reji
    Yaptığım araştırmalara göre uzun süre kullanım olmadığı sürece , 2-3 günde bir 6 saat yada günde 2 saat mikroplar için u.v kullanımı gayet makul , bu sepeten tedbir amaçlı bir u.v sistemi edinicem , yedek tank olayı evde biraz sıkıntılı var olan 2 akvaryum var , sonuç olarak fazlası zarar azı karar ben tedbir almayı düşündüm ve sipariş geçtim , aşırı degil uygun fiyatlı bir sistem seçtim , özellikle kullananlar çok memnun kalmış , tabiki bilinçli kullanımda.

Sayfayı Paylaş