Bitkili Akvaryum Su Değerleri ve Sıvı gübre

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve DenemeSesKontrol tarafından 14/01/19 başlatılmıştır.

1. DenemeSesKontrol

DenemeSesKontrol Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Boyut Boy*En*Yükseklik (cm): 60x45x45
    Kapasite (Net litre): 120lt
    Bitki Türleri: Monte Carlo, Reineckii mini
    Beslenen Canlılar: Henüz yok
    Filtrasyon: Dış filtre (Fluval 206 - Sepetlerde Seramik halkalar, Biobal, Substrat, Purigen ve delikli akvaryum süngeri bulunuyor)
    Işıklandırma Floresanları: T5 4x24w (2 adet Grolux, 1 adet Aquastar, 1 adet daylight)
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: Bitki diktikten sonra 1 hafta boyunca 4 saat aralıksız
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Bitki diktikten sonra 3 ve 7. gün yüzde 50
    Gübre Çeşitleri: Hakan Bey'den aldığım N - potasyum P - fosfat K - nitrat ME- mikro element Fe- Demir E - Excel MG - magnezyum sıvı gübrelerim mevcut. (henüz başlamadım)
    Gübreleme Periyotları: Henüz başlanmadı
    Co2 - Saniye / Kabarcık : 24 saat boyunca 2 saniyede 1 damla
    Kullanılan Düzenleyiciler / İlaçlar: YOK

Açıklama:

Herkese merhaba. Geçtiğimiz yıl sizin desteğinizle yaptığım bitkili akvaryum tankını geçtiğimiz ay bozmak zorunda kalmıştım. Şimdi aynı tankı yeniden kuruyorum. Daha önce görüp nano tankta uygulamayı planladığım ağaç figürünü bu tankta kullanmayı düşündüm. Aslında dün akvaryumcuda gördüğüm bu figür o kadar hoşuma gitti ki başka bir tasarım düşünürken buna yöneldim.

Eski akvaryumdaki ve elimde bulunan malzemelerimi yeni akvaryumda da kullanıyorum. Bir tek yukardaki fotoğrafta bulunan ağaç figürünü ve en üst katmanda bulunan toprağı satın aldım.

Taban olarak akvaryum camının kenarlarını renk faktörünü göz önünde bulundurarak hagen ile çevreledim. En alt katmana 1 cm kalınlıkta bitki toprağı (çicek saksı için olan) üzerine 2 cm kalınlıkta lav kırığı kullandım. Üzerine elimde bulunan Seachem Flourite Black gübre ve en üstte de şu an adını hatırlayamadığım en üstte görülen toprağı ekledim.

Işık olarak T5 4x24w (2 adet Grolux, 1 adet Aquastar, 1 adet daylight) Hopar aydınlatmam mevcut.
    Co2 tüp sistemim mevcut.
    Sıvı gübre olarak geçtiğimiz yıl Hakan Bey'den ( @hedayse ) aldığım N - potasyum P - fosfat K - nitrat ME- mikro element Fe- Demir E - Excel MG - magnezyum sıvı gübrelerim mevcut. Hakan Bey 8 ay önce almıştım ama hiç ışık almayan (akvaryum kapalı dolabında) oda sıcaklığında saklamıştım.
    1.jpeg
    29 ARALIK'ta bakteri kültürü eklemeden akvaryumu kurdum.
    Filtre, Co2, ısıtıcıyı çalıştırdım.

Ardından 6 Ocak'ta @hedayse Hakan Bey'den edindiğim monte carlo'ları diktim. Kış günü Bilecik'ten İzmir'e güzelce paketleyip bitkileri göndermiş sağolsun. Bir günde elime ulaştım.

2.jpeg

Bitkileri diktiğim tarihte su değişimi yaptım. Değerlerim 140 ppm TDS, 6,5 PH olarak ölçtüm.
    Bitkileri diktikten sonra ilk 1 hafta boyunca akşam 4 saat (aralıksız) ışık verdim. (T5 4x24w (2 adet Grolux, 1 adet Aquastar, 1 adet daylight) Co2'yi de 2 sn'de 1 damla olacak şekilde ayarladım ve 24 saat verdim.

Tropica'nın 90 günde başarı rehberinde belirtilen şekilde, 3. gün yüzde 50 su değişimi yaptım. Su değişimi öncesi 125ppm TDS ve 6 ph olarak ölçüm yaptım. Su değişiminden hemen sonra 121 ppm TDS ve 6,5 ph olarak ölçüm yaptım. Ertesi gün 111 ppm olarak TDS ölçtüm.
    Tropica'daki gibi 7 gün yine yüzde 50 su değişimi yaptım. 110 PPM TDS ve 6,5 PH olarak ölçüm yaptım.

RO su kullanıyorum. RO Su değerim 17 PPM olarak çıkıyor. Ben de 2-3 gün dinlendirilmiş musluk suyu ilave edip o şekilde akvaryuma ekleme yapıyorum.

Bugün akvaryuma bitki diktikten sonra 8. Gün. Monte Carlo'lara sıvı gübre eklemesi yapmayı düşünüyorum. Hakan Bey'den ( @hedayse ) 8 ay önce aldığım N - potasyum P - fosfat K - nitrat ME- mikro element Fe- Demir E - Excel MG - magnezyum sıvı gübrelerim mevcut. Onları kullanmayı düşünüyorum.
    Sadece ışık ve co2 ile beslenen monte carlolarda bir miktar sararma gözlemledim.

3.jpeg
    4.jpeg
    (NOT: Fotoğraftaki 5 yerde bulunan farklı renkteki monte carlo'lar ve birkaç dal Reineckii mini bugün bir arkadaşımdan hediye geldi ve yeni dikildi. Rengi çok yeşil olanlar bugün ekildi yani)

Akvaryum kurulalı 16 gün, bitkileri ekeli ise 8 gün oldu.
    Bugün 116ppm TDS 6,5 PH ölçtüm.

Ardindan APİ'nin test kitleriyle KH, GH, Nitrate ve Phosphate değerlerini ölçtüm. (ilk kez kullandım umarım yanlış yazmam)

KH ölçümünde 3 dropta rengi yakaladım. Sıkalaya göre KH 53,7 ppm olarak görünüyor.
    GH ölçümünde 6 dropta rengi yakaladım. Sıkalaya göre GH 107,4 ppm olarak görünüyor.
    Phosphate PO ölçümünde 0 ppm çıktı.
    Nitrat ise 20 ppm olarak çıktı.

Bu değerlere göre yaptığım hatalar nelerdir? ( Işıklandırma, Co2 vs ) Sıvı gübre ne dozda eklemem gereklidir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler...
    Emin

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Nitratın 10ppm seviyesinde fosfatın ise 0.5 ile 1ppm aralığında olmasına dikkat edin.

Gh seviyesi iyi durumda ama ro su ile bu kadar yüksek gh kh ve nitrat çıkması normal değil ki siz çeşme suyu da eklemişsiniz. Bu durumda çeşme suyu değerlerini de ölçüp bize yazarsanız karma miktarını ayarlayabilmeniz için öneride bulunalım.

Takip eden su değişiminde sadece ro kullanıp değerleri bize bir daha yazın. Şimdi sadece 0.5 ppm fosfat ekleyin 10ppm de potasyum ve 0.2 ppm de demir ekleyin m.e vermeyin.

DenemeSesKontrol bunu beğendi.

3. DenemeSesKontrol

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Nitrat ve fosfatı nasıl düşürebilirim.
    RO Su değerim 17 PPM olarak çıkıyor. Çeşme suyundan da 240 ppm civarı TDS alıyorum.
    RO değeri çok düşük olunca yarı yarıya gibi bir değerde ekleme yapmıştım.
    Tropica'nın 90 günde başarı rehberindeki gibi, 10,14,17,21,28,35,42... vs şeklinde su değişimine devam etmeyi planlıyorum.
    Bkz. ( http://www.akvaryumda.com/bitkili-akvaryum-kurulumu-90-gunde-basari-rehberi/ )
    0.5 ppm fosfat, 10ppm potasyum ve 0.2 ppm de demir ekliyorum. Sanırım gübreleme ışıklar kapandıktan 1 saat sonra yapılıyordu.
    Bu sıvı gübre eklemeyi hangi periyotta devam ettirmeliyim üstad

Bir de 8 gün itibariyle ışıklandırmayı 4 saatten 5 saate çıkarmayı düşündüm. sıkıntı yaşar mıyım sizce? T5 4x24w (2 adet Grolux, 1 adet Aquastar, 1 adet daylight) mevcut

Son düzenleme: 14/01/19

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Çeşme suyunuzun fosfat ve nitrat değerleri demek istemiştim. Çeşme suyunuzdan 20ppm civarı nitrat gelebileceğini sanmıyorum ama tabandaki torf etkileyebilir.

Çok hızlı türler olmadığı için monte carlo ile çok sık gübreleme yapmanıza gerek yok. Haftalık ne çekecek tank tespit etmek gerekiyor. Siz önce çeşme suyu değerlerine bakın ona göre yol izleyelim.

Işığınızın süresini ellemeyin henüz erken.

5. DenemeSesKontrol

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Kurulum sırasında bakteri kültürü hiç kullanmamıştım.
    JBL Denitrol vs şeklinde nitratı da yok edecek bakteri kültürü eklemesi yapmalı mıyım acaba?
    https://www.jbl.de/tr/urunler/detail/2320/jbl-denitrol
    Çeşme suyu değerlerini de ölçüp ekliyorum.

Sadece RO su ile devam etsem ne olur?

6. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Sadece nitrat sıkıntınız var ama ciddi seviyede değil, bende şuan 40ppm den yüksek ama fosfat vererek dengeye getiririm ve bol bitkim var. Siz de durum tersi bu yüzden sadece ro ile ilerleyin ve gh kh dengeleyici eklemeniz gerek.

Sercan bey in konusunda da bundan bahsediyorduk bi göz atın isterseniz

http://forum.akvaryumda.com/konu/270-lt-high-tech-denemesi.2750/page-3

7. DenemeSesKontrol

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    Çok ilginç çeşme suyunda Nitrat değerini 10 ppm olarak ölçtüm.
    Akvaryumda ise 20 ppm olarak ölçmüştüm.
    Sizin söylediğiniz gibi çeşme suyundan o kadar nitrat gelmemiş.

Sıvı gübreleri de girdim. Yarın yeniden bir ölçüm yapar sizi bilgilendiririm.
    Sercan Bey'in konusuna da bakıyorum teşekkürler.

8. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tabandan da gelen nitrat olmuştur.

Çeşmeden gelen 10ppm nitrat azınsanacak bir rakam değil.

9. DenemeSesKontrol

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gazeteci
    O zaman ben sadece ro ile şu değişimi yapayım. Yarın yüzde 50 ro girer ertesi gün ölçüm alırım. Ona göre hareket ederiz ne nerdesin üstad. Dün gece sıvı gübre ekledigim için yarın şu değişimi yapayım demiştim ama uygunsa bugün de degistirebilirim

10. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Yerinizde olsam bugün %70 80 değişip 2 3 saat sonra değerlere bakardım.

Yalnız sıkıntınız gh düzenleciniz ve kh için karbonatınız yok :rolleyes:

Gh düzenleyici için malzemeleri temin edemezseniz ben size yardımcı olabilirim.

Sayfayı Paylaş