Bitkili Akvaryum Kurmayı Düşünüyorum.

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve fatihcetin tarafından 29/10/18 başlatılmıştır.

1. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Merhabalar. Başlıktan da anlaşılacağı üzere yavaş yavaş ekipmanları ve akvaryumu toparlayıp uzun sürede olacak şekilde bir akvaryum kurmayı düşünüyorum. Bu süreci işlerimin belli olması ve başka şehire taşınmam gerekirse diye bekletiyorum ama sizlerin fikirlerini almak istedim.

Uzun zaman akvaryum hobisiyle ilgilendim ama bitkili akvaryum kurmadım daha önce. Beslediğim türler lepistes ve daha sonra amerikan zebra cikletiydi. Şimdi bitkili bir lepistes ve ya başka canlı doğuran kurmayı düşünüyorum. Sizlerden isteğim co2 ve maya işlemine gerek olmadan bitkili akvaryum kurulabilir mi? Bunun için akvaryum boyutları, kum, bitki tohumları ve ya canlı bitki isimlerini, sıvı gübre ve ya başka tür gübreleri, filtre iç mi dış mı olması, ışıklandırma gibi konularda yardımcı olmanız. Yani kısacası bitkili akvaryuma yeni başlayan ve fazla zahmetli olmayacak şekilde balık beslemek isteyen bir kişiyim. Ona göre yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 30/10/18

2. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Aslında sadece 15-20 lt'lik bir akvaryum ile sadece karides de besleyebilirim. Karideslerin üremesi için nasıl bir akvaryum düzenlemeliyim? Karides ile başka neler beslenebilir?

https://www.karidesevi.com/karidesAkvaryumu.php Bu linkteki gibi bir tank oluşturmak için akvaryum boyutu, filtre, ışıklandırma ve kum ve bitki çeşitlerini de yazabilirseniz sevinirim.

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey karidesler için düşük destekli tanklar biçilmiş kaftan, arada sevdikleri ağaç yaprağı kurularından da atarsınız bunlar ceviz yaprağı, yenidünya yağrağı, dut yaprağı, kiraz yaprağı benim bildiklerim.

Biraz moss ağırlıklı bir akvaryum ile ilerlenebilir. İçine küçük çapta pipo filtre (sesi rahatsız edebilir), mini filtre veya en güzeli mini dış filtre (sun sun hw-603/b tanıtım makalesi var sitemizde) olabilir.

Tabi küçük bir akvaryum için co2 gereksinimi düşük ama küçük yapraklı bitkiler eklemek gerek değilse tankı boğar görselliği güzel olmaz.

Hemianthus Micra
    Rotala
    Umbrosum
    Moss türleri / karideslerin çok sevdiğidir.
    Crypto wendtii brown/green olabilir.
    Anubias türleri ama küçük yapraklı olarak /petite nana türü olabilir.

Gübre için ise ağırlıklı işinize yarayacak olan potasyum ve mikroelement gübresidir. Potasyumu isterseniz kendiniz yapın forumda yapılışı için makalemiz var, mikro element markalı bir ürün alın. Alternatif olarak gübre yapamam vs derseniz ben size makul fiyatlara yardımcı olabilirim.

Kum salınım yapmayan bir kum türü olabilir, aqua deco siyah kum işinizi görür.

Karides türü olarak kiraz karides benim en sevdiğim tür, zevkinize göre uyumlu olanlardan seçmeye özen gösterin. Bununla ilgili forumda @H. KAYA. GEMLİK. abimiz ile iletişime geçerseniz size yardımcı olacaktır - 0530 311 0460

Işık ile ilgili tam ebata karar verin, cob led/ power led gibi işinizi görecek bir armatür tarzı bir sistem için @fatihsahin destek verebilir.

İmkana göre tabana besinli malzeme de konulabilir, ister ticari ister bununla ilgili taban kurulumu makalesindeki karışıma göre destek verilebilir.

fatihcetin bunu beğendi.

4. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Hakan Bey açıklama için teşekkür ediyorum. Kafamdaki plan şöyle; 25 lt'den civarı bir akvaryum alıp zeminden 2.5-3 cm yüksekliğe kadar Hagen kum ile kaplamayı düşünüyorum. Bitki ise Glossostigma Elatinoides ve ya Java Moss düşünüyorum. Java moss tohum olarak var mıdır ya da bitkileri canlı mı tohum mu kullanayım. Filtre olarak dediğiniz gibi hava motoru ile ufak bir pipo filtre ve ya şelale filtre aklıma yattı. Işıklandırma hakkında bir fikrim yok. Önce bitkilerin çoğalması için 2-3 hafta bekleteyim diyorum. Sonra salyangoz ve karidesleri salarım diye düşündüm. Aşağıdaki videolar güzel fikirler verdi bana. Forumdaki taban kurulumu konularına da bakıp bir liste hazırlayacağım yakın zamanda. Bilgileriniz için teşekkür ederim.

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Moss bildiğim kadarıyla tohum olarak yok, tohum veya hazır halde olarak seçimi size bırakıyorum. Ben hiç tohumdan bitki yetiştirmedim, yanlış bir öneri olmasın zaten videoda emers yani susuz nemli ortam kullanılmış.

Kolay gelsin.

fatihcetin bunu beğendi.

6. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    İlk videodaki akvaryum ile lepistes beslenebilir değil mi?

7. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Beslenebilir sıkıntı olmaz, karides ile balık aynı akvaryumda olması için bol bitkili karideslerin saklanacakları alanlar olması gerekiyor lakin her ne kadar bu ortam sağlansa da balıklar (türü fark etmiyor) karidesleri ve yavrularını yiyebiliyor. Karides bakılacak ise balık olmaması daha iyi ki zaten küçük ebatlarda balık biraz sıkıntılı canlı yükü de oluşturuyor.

fatihcetin bunu beğendi.

8. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Teşekkürler. Bu boyutlarda karidese uygun olur yani. Boyutu biraz daha büyütünce sadece lepisteslere uygun oluyor anladığım kadarıyla.

9. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih Bey karidesler 5 litrede bile oluyor :) Lepistes için bu ebatta sadece 3 balık önerilebilir peki ya doğurunca çoğalınca ? O zaman sıkıntılı işte.

Yerinizde olsam karides bakardım.

fatihcetin bunu beğendi.

10. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    50-50-40y boyutlarında bir akvaryumda hem peyzaj yapabilirsiniz hem de karidesler için gayet yeterli bir hacim sunabilirsiniz.

Co2'ye ihtiyaç duymayan moss türleri ile birlikte küçük yapraklı fern türleri, bolbitis türleri ve anubias türleri ile bitkilendirme ve peyzaj çalışması yapabilirsiniz. Bu boyutta bir akvaryuma sessiz bir dış filtre de uygulanabileceği için acemi biri için oldukça keyifli bir kurulum yapılabilir.

İleride tecrübeniz arttıkça gövdeli bitkilere ve taban bitkilerine geçebilirsiniz.

fatihcetin bunu beğendi.

11. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    50 cm'lik ve 25-30 lt arası bir akvaryum düşünüyordum. Hagen kum ile alacağım Glossostigma Elatinoides tohumu ile bir zemin kurmayı düşünüyorum. Karidesler için zemin harici yüksek uzayan ot ekmem lazım mı? Örneğin Java Moss, Parvula ve Glossostigma Elatinoides beraber yetişir mi? Bir de bitkiler için lazım olan ışıklandırmayı nasıl seçip temin edebilirim? Bu akvaryuma bitkilerin ihtiyacı olan ışığı verebilecek bir ışıklandırma modeli ve satış yerini söyleyebilir misiniz?

12. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bitki türü fark etmiyor, karides her tür ile yetişir. Işık için @fatihsahin ile görüşebilirsiniz size özel yapabilir.

fatihcetin bunu beğendi.

13. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Glossostigma Elatinoides, parvula gibi bitkiler yüksek ışık, düzenli gübreleme ister yeni başlayanlar için bu bitkileri pek önermem. Taban bitkisi planını ikinci kurulumunuzda uygulamanız daha doğru olacaktır.

fatihcetin ve hedayse bunu beğendi.

14. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Java moss'u önerir misiniz?

15. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Her türlü moss türünü kullanabilirsiniz. Java moss da olabilir tabi ki ama çok başına buyruk büyüyor onun yerine fissidens, mini pellia, flame, christmas moss gibi türlerle daha düzgün bir peyzaj yapabilirsiniz.

fatihcetin bunu beğendi.

16. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Java moss'lar taşlara nasıl bağlanır? Bir de 15-20 lt civarı akvaryuma bitkiler için ışıklandırma nasıl bir model uygun olur? Satışı olan bir site vs. var mı?

Son düzenleme: 02/11/18

17. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Moss'u sarmak istediğiniz taş ya da dalı ıslatıp moss'ları üzerine yaydırıyorsunuz. Sonrasında misina boyasını salmayacak bir iplik ile dolayıp sıkıca bağlıyorsunuz. Mini pellia ve fissidens gibi küçük boyutlu moss'ları sık bir şekilde sarmak gerekiyor.

Taşa saracaksanız tuz ruhu testi yaparak taşların salınım yapmadığından emin olun.

Işıklandırma konusuna zamanı gelince yardımcı oluruz ama o kadar küçük boyutlu bir armatür var mıdır bilemiyorum. Eğer yoksa kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz.

fatihcetin bunu beğendi.

18. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen

19. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Boyasını salmayacağına inanıyorsanız dikiş ipi de olabilir. Burada önemli olan suya kimyasal madde karışmaması.

Verdiğiniz linkteki ürün sıradan bir florasan. Elektrikçide çok daha ucuza bulabilirsiniz. Ayrıca Canlipetshop'tan hiç bulaşmamanızı tavsiye ederim. Türkiye'deki en rezil firmalardan birisidir. Ölü canlı, çürük bitki, kırık ekipman yollayıp iade kabul etmezler. Telefonla ararsınız açmazlar, mail atarsınız cevap vermezler.

fatihcetin bunu beğendi.

20. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Güvendiğiniz bir site var mı peki? Akvaryum, kum, filtre, canlı bitki ve karides alabileceğim? Işıklandırmayı bütün ekipmanları aldıktan sonra buradan tekrar akvaryum boyutunu söyleyip sorarım o zaman.

Moss kuma dikilebilir mi?

21. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    fatihcetin bunu beğendi.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Akvaryum ebatı çok büyük değil aslında pl ampul ve tasarruf ampül bile iş görebilir.

Yada düşük watt power led armatür yaptırılabilir/yapılabilir.

fatihcetin bunu beğendi.

23. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Teşekkürler.
    20-25 lt'lik nano bir akvaryum düşünüyorum. Aşağıdaki ışıklandırma açıklamasına göre bitkiler için uygun olurmuş.

https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/roxin-su-ici-lamba-grolux-60cm-15w-380985604

24. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Hiç girmeyin bence, suyu ısıtması ve verimsiz halinden başka bir işe yaramayacağı kesin. Tecrübe ile sabittir verdiğiniz parayı haketmez.

fatihcetin bunu beğendi.

25. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    Çalışma masalarına kurulan ayaklı abajur gibi modellerin (akvaryum yüksekliğine uygun olan yükseklite) içine bitkilere ışık verecek bir ampül takılsa uygun olur mu?

https://foto.akvaryum.com/fotolar/190338/281220160246291.jpg

Böyle bir model olabilir mi? Olursa nasıl bir ampül seçilmeli?

Son düzenleme: 05/11/18

26. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Tabii olur, tasarruf ampül dediğim olay bu işte. 865 cool daylight yani soğuk beyaz ampül olur, imkan varsa iki adet yapıp diğerini de full spectrum ampül yapabilirsiniz. Full spectrum @fatihsahin de olabilir bir sorun.

Son düzenleme: 15/11/18
    fatihcetin bunu beğendi.

27. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen
    https://www.epttavm.com/item/475534...utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=Cimri

Yukarıdaki ürün ve philips tornado 6500 kelvin ampullerden kullanmayı düşünüyorum. 30x30x30 ve ya 40x40x40 akvaryum için sağ ve sol yan camlara 2 tane takmak mantıklı mı? Yoksa ortaya 1 tane bütün alanı kaplar mı?

28. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Denemeden bilinmez ama önce 1 tane ile deneyin, tornado 8w işinizi görür verimli bir ampül.

fatihcetin bunu beğendi.

29. fatihcetin

fatihcetin Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğretmen

30. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Led ampul deneyimim oldu, ömürleri çok uzun gitmedi tabi ben evde oda ışıklandırması için kullandım. İçinde birden fazla led var ve 1 tanesi patlasa oraya yeni led atılır yada köprü atılır ise yine çalışıyor. Philips iyi marka lakin led ampülünü kullanmadım, tecrübem philips tornado serisi ile oldu. Bence 8w olan işinizi görür, diğer türlü 10,5w olan led de rahatlıkla işinizi görecektir.

fatihcetin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş