Balığımın Hastalığı Ne Olabilir ?

Konusu 'Hastalıklar ve İlaçlar' forumundadır ve zoradam09 tarafından 23/11/15 başlatılmıştır.

1. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    20151123_110109.jpg
    20151123_110215.jpg
    Arkadaşlar balığımın dün hiçbirşeyi yoktu.Sabah kalktığımda bu şekilde gördüm.Biraz kısmen hareket ediyor ancak genelde bu şekilde yerde yorgun bir şekilde duruyor.Neden böyle olmuş olabilir acaba? Hangi hastalık belirtisidir sizce?

Yönetici tarafından son düzenleme: 23/11/15

2. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Akvaryum yeni mi kuruldu?

3. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Balığın yeme gelme durumu nasıl baktınız mı bir de tank ısısı kaç derece başka balık varmı tankta onlarda durum nasıl?

4. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Akvaryumun kurulumu 1 ay kadar oldu

Balığım zaten genel manada suyun yüzeyine pek fazla çıkmaz aşağıya düşen yemlerden yer. Tankımın ısısı 27 derece diğer balıklarımda şuanlık bir sorun yok.Bir de tankımdaki lepisteslerimden bir tanesi doğum yaptı acaba yavruları bu balığım yediğinden dolayı böyle olma ihtimali var mıdır sizce?

Yönetici tarafından son düzenleme: 23/11/15

5. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Umarım iç parazit başlangıcı olmaz, anladığım kadarıyla yem yiyor iştahında sorun yok doğru mu?

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Kurulumun ilk ayı olması nedeniyle amonyak ve nitrit sorunu yaşanıyor olabilir. Ancak teşhisi doğru koyabilmek için balıkta gördüğünüz tüm belirtileri yazabilir misiniz?

7. turgaykethuda

turgaykethuda Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Dibe çöktüğüne göre nitrat ile ilgili bir sıkıntı olmayabilir. Eğer çok fazla proteinli yem veya lepistes yavrusu yediyse mide fesatı geçiriyordur. bağırsak sorunu oluşmuş olabilir. yemlemeyi kesip birkaç gün bekleyin. onun dışında yapabileceğiniz çok fazla da bir şey yok bana göre . ama daha deneyimli arkadaşların fikrini de almak gerek

8. Rıza Sırman

Rıza Sırman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    50
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Bence sudaki olası nitrat sorununa karşı %50 civarında su değişimi yapıp, bakteri kültürü ekleyin. Onun dışında test kitleri ile suyunuzu test edip sonuçları yazarsanız forumdan daha iyi bir yardım alabilirsiniz. Hazımla ilgili sıkıntı varsa spriluna yem verebilirsiniz. Ayrıca filtrasyonunuz hakkında da bilgi verebilir misiniz? Fazla akıntıdan dolayı yorgun düşüyor olabilir. Ayrıca ışıklandırmanız düzenli mi? Geceleri açık unutulan ışıklar da balıklarda bitkinlik halsizlik yorgunluk belirtileri yaratır. Ayrıca yemlemenizi de gözden geçirmenizi öneririm. Fazla yemden dolayı şişkinlik ve bozulan yem atıklarından dolayı nitrat sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

hedayse bunu beğendi.

9. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadaşlar hepinize ilginiz için çok teşekkürler.%15 ile %20 arasında biraz su değişimi yaptım şuan balığımda bir sıkıntı yok.Bir de çok fazla lepistes yavrusu yediği için böyle olduğunu düşünüyorum.

hedayse bunu beğendi.

10. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Arkadaslar yeni konu acmadan burdan sormak istedim.Akvaryumumda kuyrugu renkli sekilde olan lepistesim vardi.Simdiye kadar bir sorun yokken kilickuyrugum lepistesin kuyruguna kafayi takti ve lepistesimi oldurdu boyle birsey olma ihtimali var midir kilickuyruklar cok tehlikelimidir ?

11. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Kılıçkuyruklar ve platiler sert balıklardır normalde ço kbüyük sıkıntı olmaması lazım lakin dikaktini çekmiş ise bunu yapabilirler. Bu yüzden canlı doğruran da olsa türleri çok karıştırmamak gerek. Platilerim bir dönem hiç dokunmadıkları sıkıntı çıkarmadıkları yetişkin kiraz karideslerimi gözlerimin önünde grup halde toplanıp yeme eğiliminde bulundular. Bazen bu tip sıkıntılar olabiliyor, size tavsiye lepistesleri ancak yapı olarak çok yakın olan endler dışında başka balıkla pek bakmayın yada kılıçkuyrukları başka türle bakacaksanız bu plati olsun.

12. zoradam09

zoradam09 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    175
    Ödül Puanları:
    43
    Anladım. Şimdiye kadar hiç böle bir şey yapmamıştı ancak dün bir baktım lepistesimin kuyruğunu parçalamaya çalışıyor. Peşini bırakmadı ben müdahale ettim ancak iş işten geçmiş maalesef. En sonunda lepistesi öldürdü. Şuan zaten bir tane kılıçkuyruk erkeğim var akvaryumumda. Ona dişi almayı düşünüyordum ancak vazgeçtim. Onu balıkçıya geri verip başka bir balık alıyım diyorum.

Sayfayı Paylaş