Artemia Çıkartmak

Konusu 'Akvaryum İle İlgili Tavsiyeler' forumundadır ve EgemenKARAA tarafından 28/10/13 başlatılmıştır.

1. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Hepimizin bildiği gibi artemia bu hobinin olmazsa olmazlarındandır. Gerek yavru büyütme gerek yetişkinlere kondisyon kazandırmak için hepimiz kullanıyoruz. Bende size kendi yaptığım düzenekle nasıl artemia çıkartılacağını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım

Öncelikle Araç ve Gereçler :
    -2,5 litre pet şişe
    -2 metre kadar hava hortumu
    -plastik vana ve çekvalf
    -japon yapıştırıcısı
    -makas
    -tornavida
    -iyotsuz kaya tuzu
    - ve tabiki artemia yumurtası

Başlarken 2,5 litrelik pet şişemizi resimdeki gibi göz kararı ortasının biraz aşağısından kesiyoruz
    Eki Görüntüle 9

Üst kısmının kapağını sıkıca kapatıp ısıttığımız tornavida ile kapağın ortasından hortumun geçebileceği kadar bir delik açıp 10 cm kadar kestiğimiz hortumu bu delikten geçiriyoruz. Sonrada hiç bir yerinden su kaçırmayacağı şekilde japon yapıştırıcısıyla iyice yapıştırıyoruz. Daha önce silikonda kullandım ama bir süre sonra açılmaya başlıyor en sağlamı japon yapıştırıcısı. Üzerine karbonat dökerseniz anında taş gibi olur.

Eki Görüntüle 10

Sonrada hortumumuzun ucuna yine 10 cm aralıkla sırasıyla vana ve çekvalf takıyoruz. İleride yapcağımız süzme işlemi sırasında kolaylık sağlaması açısından sıralamanın bu şekilde olması önemli.

Eki Görüntüle 11

Daha sonra hazırladığımız parçayı daha önce kestiğimiz alt parçanın üzerine resimdeki gibi oturtuyoruz

Eki Görüntüle 12

Sonra içine 1 litre su koyuyoruz ben ölçüm için cattle kullandım

Eki Görüntüle 13

Ekli Dosyalar:

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Suyun hizasından bir marker ile işaretliyoruz. Bu sayede tekrar sistemi kurarken ölçüm yapmadan hep aynı miktarda su koyacağız

Eki Görüntüle 14

İçine koyduğumuz suyu boşaltıp asıl artemia çıkartacağımız su olan akvaryum suyunu balıkların meraklı bakışları altında akvaryumdan sifonluyoruz

Eki Görüntüle 15

Suyuda ekledikten sonra sıra tuzumuzu eklemeye geliyor. 1 çorba kaşığı İyotsuz kaya tuzu kullanacağız, deniz tuzu ve kaya tuzunun çıkartma aşamasında çok bir şey değiştirmediğini fark ettim daha ucuz olduğu için kaya tuzu kullanıyorum. Ancak artemiaları büyütmek istiyorsak deniz tuzu kullanmalıyız. Tuzu döktükten sonra bir kaşıkla iyice çözünene kadar karıştıralım

Eki Görüntüle 16

Sıra asıl hammaddemiz artemia yumurtasına geliyor

Eki Görüntüle 17

Resimdeki miktar bile 100den fazla yavru balığı beslemeye yetecektir. Artemia yumurtalarının batması içinde yine kaşıkla bir iki kez karıştırıyoruz

Eki Görüntüle 18

Ekli Dosyalar:

3. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Son olarak sistemi hava motorumuza bağlıyoruz işlem tamamlanıyor. Geriye sadece beklemek kaldı. Yumurta kalitesi, sıcaklık ve ışık gibi etkenlere bağlı olarak artemialar ortalama 24 saatte çıkmaya başlayacaklardır

Eki Görüntüle 19

Eğer sistemin üzerini folyo gibi bir malzemeyle kapatırsak neredeyse sessiz hale gelecektir, tabiki hava çıkışı için bir kaç delik açmalıyız

Eki Görüntüle 20

Ekli Dosyalar:

nuran44 bunu beğendi.

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Egemen Bey elinize sağlık detaylı ve güzel bir anlatım olmuş.

5. ismail

ismail Sistem Geliştirme Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Çok değerli bir makale olmuş hocam resimli anlatım olması bu konularda zorluk çekenleri oldukça fazla aydınlatacaktır.

6. Qarizma1907

Qarizma1907 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hava ile artemia çıkarma işlemi zahmetli ve uzun sürmesi bakımından bir çok hobici artemia çıkarmak için uğraşmak istemiyor. Bende uğraşmak istemeyenlerden biri olarak yabancı forumlardan birinde çok basit ve uğraşsız artemia çıkarma yöntemini siz değerli abiler, ablalar ve kardeşlerimle paylaşmak isterim. İlk önce malzemeler ile başlamak istiyorum.
    Malzemeler: Parfümsüz çamaşır suyu(%5 klor bazlı), Elma sirkesi, 1 milyoncularda satılan yağ süzgeci(elinde artemia çıkarma setinin içinde çıkan süzgeç daha bir faydalı oluyor.) ,Akvaryumcunuzdan Sade veya Tuz karışımlı artemia
    Hazırlanış ise : 2 Çay bardağı suya 1 çay bardağı çamaşır suyu ekleyip karıştırıyoruz. Yavru ve anaç balık sayınıza göre 1 veya 1.5 çay kaşığı artemiayı karışımı süzgecin içine atıp hazırlamış oldğumuz çamaşır suyu karışımına döküyoruz. Yaklaşık 35-40 dk kadar bu suyun içinde bekletiyoruz. Artemiaların rengi pembemsi yada turuncu gibi bir renk almış oluyor. Bekleme süresi dolduktan sonra yağ süzgecimizin içindeki artemiaları çeşme altında birkaç kez durulayoruz. Burdaki maksat azda olsa Çamaşır suyu kokusunun ve etkisinin geçmesidir. Daha sonra Almış olduğumuz elma sirkesini 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı sirke döküp süzgeçteki artemiaları bu suyun içine bırakıyoruz. Yaklaşık 5 dk kadar bu suyun içinde bırakıp çamaşır suyunun tamamen nötr hale gelmesini sağlamış oluyoruz. 5 dk bekledikten sonra yag süzgecini tekrar çeşme altında sirke kokusunun gittiğinden emin olana kadar duruluyoruz. Ve artemialarımız yavru ve anaç balıklarımıza vermeye hazır.

ismail bunu beğendi.

7. EgemenKARAA

EgemenKARAA Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    140
    Ödül Puanları:
    43
    Teşekkür ederim yardımcı olursa ne mutlu bana :)

Sizin anlattığınız artemia çıkartma değil decapsule yani Bi nevi kabuğunu inceltme işlemi. Ama unutmamak gerekir ki balıklar yese bile bu kabuksuz yumurtalar canlı artemia kadar yaralı olmayacaktır

8. BabySouL

BabySouL Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Bu konu oldukça eski ama bir düzeltme yapayım.
    Artemia'nın kabugunu inceltmek iki yoldan yapılır biri, arkadaşın anlattığı gibi, saf çamaşır suyu ve sirkeden geçirerek, diğer yöntem ise hidrojen peroksit (oksijenli su) kullanarak. İki işlem sonucunda artemiların dış kabukları erir ve açılma oranı artar. Kabukları eriyen artemiaları tuzu su içine koyarak kabuk derdi olmadan açtırabiliriz bu yöntemlerle. Açılımı hızlandırmanın diğer bir yöntemi ise tuzlu su içine 1-2 damla oksijenli su damlatmaktır. Bu bilgiler kesin olup art akua'nın su ürünleri mühendisi Atacan Çakır ile yaptığım sohbette kendisi anlatmıştır. Piyasada satılan decapsuled artemia tozları açılım oranı düşük ya da olmayan artemialar kullanılarak yapılır. Bizim amacımız ise kabuksuz ve hızlı açılımı sağlamaktır. Ve en hızlı açılım deniz suyu kullanırsanız olur.

Yönetici tarafından son düzenleme: 15/11/15
    asa ve hedayse bunu beğendi.

9. nuran44

nuran44 Deneyimli Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    131
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    ev hanımı
    Bana kimseler artemia demesin iki paket var elimde pardon 3 paket işine yarayacak olan varsa göndereyim..

Sayfayı Paylaş