Akvaryuma konulacak suyu ne kadar süre dinlendirmeliyiz?

Konusu 'Hastalıklar ve İlaçlar' forumundadır ve ismail tarafından 12/03/19 başlatılmıştır.

1. ismail

ismail Sistem Geliştirme Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Dostlar, selam

Hobiye uzunca bir süre ara verdikten sonra tekrar başladım. Sormak istediğim soru başlıkta belirttiğim gibi akvaryuma koyacağımız suyu ne kadar süre gün / saat dinlendirmemiz gerekir? Malum şebeke suyu kullanıyoruz arıtma veya hazır damacana su kullanmam şuan mümkün değil bundan dolayı şebekedeki suyu bekleterek kullanmayı düşünüyorum.

Ayrıca balıklarım neon tetra araştırdığım kadarı ile sıcaklık değerleri çok düşmemeli sanırım bundan dolayı suyu dinlendirirken akvaryumla aynı odada tutmaya çalışıyorum.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    İsmail bey normalde dinlendirmedeki maksat hem klorunun uçmasını sağlamak hem de dediğiniz gibi akvaryumun bulunduğu evdeki ısıya yaklaştırmaktır. Genellikle kış aylarında bu sorun biraz daha kendini gösterir çeşmeden buz gibi su akıyor. Ben canlı doğuranlar olduğundan çeşmeden direkt değişim yapıyordum ve bu sıkıntının önüne geçmek için elime dereceyi alıp çeşme suyunun ısısını ayarlayıp (şofben/kombi) sonra hortumu takıp dolum yapardım. Siz damacana içinde tutup yapabilirsiniz.

Süre olarak en kötü ihtimalde 2 saat kafi gelir ama su ısısı yönünde dengeleme için bu süre uzayabilir.

3. ismail

ismail Sistem Geliştirme Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    8
    Ödül Puanları:
    2
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    koyduğum suyu yaklaşık 5/6 gün aynı odada bekletmiştim birde bekleyen suyun kapağının kapalı olmasında bir sakınca var mı Hakan Bey?

4. volkan06

volkan06 Yeni Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Ben çeşmeden direk hortumla dolduruyorum ama çok yavaş bir şekilde. Yani serçe parmağının 3/1 i kadar bir su akıyor. şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım. Birde ısıtıcının tam önüne veriyorum suyu ısıtıcı devreye giriyor. en fazla 1 derece düşüyor sıcaklık. 15 -20 dakikada toparlıyor.

ismail bunu beğendi.

5. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bulunduğu kabın ağzı açık olursa daha iyi olur, klor daha çabuk uzaklaşır.

Sayfayı Paylaş