500 Lt Bitkili

Konusu 'Bitkili Akvaryum Tanıtımları' forumundadır ve fatihsahin tarafından 11/10/14 başlatılmıştır.

1. fatihsahin

fatihsahin Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83

Aydınlatma :
    500watt Metal Halide (2x250w Aquaarc) Günde 5 Saat tek fasıla

Gübreleme
    Haftada %30-50 arası su değişimi. Su değişimlerinde DIY gübreleme. Hafta arası da eksik hissedilen gübre takviyesi.

Taban
    Aquadeco (hagen) Siyah kum 75 kg. 7 aylık dip çekimsiz oluşan bakteri florası.

Şuan sadece 0,84 m2 tabanı kapatmak için alacağım bitki maliyetini azaltmak adına kendi bitkilerimi geliştirmekteyim.

Tankta olup da gelecekte kalacak olan bitkiler;
    Rotala Red, Flame Moss sarılı kütük, Java Fern tutunmuş kayalar, Lobelia Cardinalis, Hydrocotyle Verticillata, Anubias Petite, Lotus Zenkeri, Yaprakları geniş büyürse limon, Kızarırsa Rosanervig

Alınacak veya gelecek Bitkiler
    Barcalay, Madagascariensis kesin olacak. Echinodorus türü bir bitki belki amozonicus varyasyonu. 50-60 cm büyüklüğünde bir kaç bitki olsun istiyorum. Bulursam flame moss sarılı kütüğü çıkaracağım.

Şöyle bir akvaryuma varacak. Belki önü parvula olabilir ama heryeri dolu olsun istiyorum.

Aquarium Ideas - Planted aquarium 100x50x50 cm by Chris Helemann

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey merhabalar, sağ taraftaki taşı derecenin biraz arkasıyla alsanız ve aldığınız yere boylu bitkiler ekseniz aslında çok güzel olur diye düşünüyorum.

Diğer mesajımda da yazmıştım tankınızda sanırım fosfat biraz fazla sakal yosunu oluşmuş. Nitrat takviyesi ile sıkıntıyı çözebilirsiniz imkan var ise lokal olarak excel sıkmanızda yardımcı olur.

Co2 kullanmayı düşünüyormusunuz? parvula için gerekli olabilir.

Tekrardan hoşgeldiniz.

3. onur

onur Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Fatih bey metal halide den memnunmusunuz muhtemelen başka ışık kaynaklarida kullanmişsinizdir arasındaki fark nasıl.

4. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Düşündüğünüz gibi önü pravula olsa daha iyi olur yada cuba da olabilir.

5. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Fatih bey kurulumunuz hayırlı olsun. Aramıza hoş geldiniz.

6. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey bitkiler kendisini toplamış gözüküyor. Yeni tasarıma geçene kadar bol bol üretirsiniz inşallah. Eğer yeni tasarımiçin sp japan ya da rosanervig ihtiyacınız olursa hediye etmek isterim.

7. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Hakan Bey;
    Aslında ben de o şekilde bir tasarım düşünmekteyim fakat boylu bitki bulamadım. Elimde adam edemediğim tiger lotus aslında orada büyüyecekti. Başka bitkiler arıyorum ama bulamadım. 60cm yükseklikte kendini gösterecek böyle marul gibi bir bitki hayalim :)

Sakal yosunu çok bela bir yosun, çamaşır suyundan bile sağ çıkıyor. Bu aralar geriliyor, bakalım herhalde geberteceğim.

Kusura bakmayın, CO2 sistemini yazmayı unutmuşum. Tüplü sistem CO2 var, aydınlatmadan 1 saat önce açılıp yarım saat önce kapanıyor.

Onur Bey;
    Aynen dediğiniz gibi flo kullandım T8 ve T5. Flolara göre daha az yosun oluşturmakta. Bunda UV ışını yaymasının etkisi büyük. Şöyle ki o beyaz kayanın deliklerinin içi yosun, direkt ışık gören yerleri beyaz kalabiliyor. 5 Aydır suyun içinde ama yosunlanmadı. Herkesin söylediği gibi aşırı bir ısınma yok aynen flo kadar ısınıyor ama noktasal olduğundan tüm ısı tek yerden çıkıyor. Bu da sıkıntı yaratıyor. Yaşadığım şehir nedeni ile önceki sistemlerimde yaptığım kapaklarda da fanlı soğutma sistemleri kullanıyordum. Bu tanka flo aydınlatma yapsam 8-9 tane flo kullanmak zorunda kalacaktım. Balast ve floların ısısı da aynı seviyede olacaktı. Metal halide tavana asma olduğundan kapak v.s. sıkıntısı yok, daha rahat oldu. Floya göre renk spektrumu da güneşe çok yakın. Bu günlerde kırmızı ışık ekleyerek bitkilerin göz aralarını düşürsem mi diye düşünüyorum. Rotala'nın araları 1,5 - 2 cm arasında çıkıyor.

Uğur Bey;

Önünde 15 cm civarı boşluk bırakacağım. Oraya da parvula sarana kadar birşey ekmeyi düşünmüyorum. Echinodorus Parviflorus bulursam belki bir iki kök ekerim. Cuba bitkisini altları sarardığından sevmiyorum.

Bora Bey;

Hoşbuldum, teşekkür ederim. İnşallah güzel bir kurulum olacak, acelemiz yok yavaş yavaş.

Ergün Bey
    Nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim. Rosanervig zaten bende de yeterli seviyede hatta yakın zamanda bende hediyeye başlarım gibi geliyor. Sp. japan için ise ayrıca teşekkür ederim, bu tankta makası elimden bıraktırmaz :)

Hepinize tavsiye, yorum ve dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

8. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Fatih bey co2 için aslında sürekli vermeniz çok daha iyi olur. Ph kontrollü veriyorsanız ayrı ama ph kontrol yok ise co2 ara ara verilince ph dalgalanmaları olabilir diye biliyorum ve herşeyden öncesi derler ya az olsada süreklilik iyidir :)
    Sakal yosununun bir sebebi de yetersiz co2 olduğu için bence 7/24 verin, nitrat seviyenizi 10ppm altına indirmeyin vede Excel uygulaması da yaparsanız sakallar tabir yerinde ise sinek kaydı olur inşallah.

Işıklandırma için metal halide kullandığınızı okuyunca dedim 500w ve ısı derdi, hatta arkadaşımla da konuştuk dedim bu tanka HO 54w 114cm 6 adet yada 39w 8 adet T5 hesaplı ve iş yapan günışığı floresan olurdu diye.

9. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ph sıkıntısı olmuyor Allaha şükür. Hatta düşürmek için CO2 açtığımda bile düşüremiyorum. Yükselmiyorda. Tank bildiğini okuyor. Aslında excel bile kullanmaya başlayalı 10 gün oldu. Öncesinde kullanmıyordum. Biraz excelli devam edelim, geriliyor gibi.

Önceki tankım 80x40x40'dı ve 5x24w flo vardı. Aynı tadı bunda yakalamam baya bi zordu. 60cm yükseklik de aynı watt seviyesini yakalasam bile başıma dert olacaktı. O yüzden MH tercih ettim. Sıcaklık zaten Antalya'da hepten sorun olduğu için soğutucu şarttı. Her yaz fandı pervaneydi bıktım. Bu sisteme geçtim, bakalım bi sıkıntı olmadı şimdilik bir pişmanlığım yok. :)

10. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey yaz aylarında pek kullanma şansınız olmadı galiba ama tüm bunlar elektrik faturasına ne kadar yük bindirdi.

11. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ergün Bey,
    Üç zamanlı tarife kullanıyorum, aydınlatmayı da saat 08:00 den sonra yapıyorum. Bu sebeple çok fazla etki etmiyor. Salonda oluşu yazın odanın ısınmasına neden oluyor ama kışın da odayı ısıtacak. Antalya'da soba diye birşey yok zaten hatta yeni evlerde baca bile yok. Bu yüzden 100 altında fatura pek normal değil.

Günlük Tüketimler;

5 saat aydınlatma 2,5 kw
    6 saat soğutma 2,5 kw
    Fan, filtre vs. 1 kv
    Toplam tüketim günlük 6kw

Yazın 170 tl fatura geldi, son faturam 125. Allaha şükür 100 lira altında fatura görmedim :) Ama normal tarife kullansam ocağıma incir ağacı dikeceği kesin.

12. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    İlk fotoğrafıma göre 14 günde bayağı bir yol kat etmişim. 14 gün sonrasını hayal etmek güzel oldu :)

13. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey yazın bize 120-130 tl arası geliyordu aydınlatma ve soğutma gideriniz faturayı bir miktar şişiriyor sanırım. Gerçi bu boyda bir tank kursam benim fatura da 150 tl filan gelirdi. Aslında bu mesajınızı daha önce okumuştum hatta cevap yazdığımı bile zannediyordum ama şimdi fark ettim ki yazmamışım. Artık yaşlanıyorum galiba :)

Tankınızın son hali oldukça iç açıcı gözüküyor. Bitkiler havanın serinlemesi ile birlikte atağa geçmişler. Yeni kurulumu ne zaman yapacaksınız. ?

14. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Muhtemelen ışığın farkını görmüşsünüz harika olmuş bitkilrniz ve tankınız kolay gelsin maşallah.

15. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap verdim sanıp, ermemek bende de oluyor. Bazen aklımdan geçeni yazmışım sanıyorum. :) Ben gece tarifesinden yırtıyorum. Aydınlatmam sabah 3-4 e kadar indirimli tarifeden yanıyor. Normalden yansa akvaryum yazın soğutucu da çalıştığı zamanlarda saatte ortalama 1000w tüketiyor. :(

Yeni kurulum konusunda kararsızım. Öncelikle tanktaki başlangıç bitkilerini elden çıkarıp, üst seviye bitkilere geçmek istiyorum. Tankın hali şimdilik iyi gibi. Sol tarafta bir peyzaj çalışması gerek. Zeytinlerin içindeki o çatallı dalı satasım var, bir yere sığdıramıyorum. Heryerine Flame moss sardırdım, kıyamıyorum. Hydrocotyller beklediğimden daha iri büyüyorlar, ve boylanıyorlar. Yaprakları 1 tl gibi oluyorlar. Ben daha kibar, 10 kuruş gibi hayal etmiştim. Ebay'den aldığım bitkiler gelmedi. Postahane düzgün çalışmıyor. 1 ay arayla verdiğim siparişler aynı gün gelmişti. Bu seferkiler hiç gelmedi :S Lotus zenkerim var idi dün soğanı da çürümüş buldum. İşler düzgün gitmiyor, ama acelem yok. Paramı geri verecekler, bir daha sipariş vereceğim. :)

Sıcaklar konusunda sıkıntı yok artık, sizden bitkileri aldıktan bir hafta sonra falan soğutucuyu tamamladım. 25 derecede sabitti. Dün de soğutucuyu çıkardım, burada da serinledi havalar.

16. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Evet ışık güzel, 60 cm akvaryumda dipteki hydrocotyller bile gazoz gibi fotosentez yapıyor. Kötü bir yanı var, spektrumu growlux gibi değil. Kırmızı dalga boyu az olacak ki bitkilerim boylanma mehilliler. Power ledden 40-50 watt kırmızı ışık yapasım var. Bacopalardan görebilirsiniz, boğum (göz) araları biraz aşırı uzun oluyor.

17. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey bitkiler ışık altında fotosentez yaparak nişasta depoluyorlar bu nişastayı da gece karanlık dönemde parçalayıp büyüyorlar. Bu nedenle gece geç saatlerde aydınlatma yerine sabahın erken saatlerinde aydınlatma yapsanız daha iyi olmaz mı?

18. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Aşağı yukarı 4-5 yıldır aydınlatmam bu şekilde. Benim bitkiler alışkın zaten, aydınlatmaya göre gece gündüz hesabı yapıyorlar :)

Onların rahatı tamam da, fatura 250 olur valla :)

19. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Selam arkadaşlar,

Aslında yeni kurulum yapacaktım ama o kadar bitkiyi söküp, kumu çıkarıp yıkamak yeniden koymak gözüme bayağı bir iş gibi göründü, peyzaj değiştireyim dedim. Bu haline sokmak bile cumartesi pazarımı yedi. Tahminimde haklıymışım.

Kendimce Hollanda sitili yapmak istiyorum, salata kasesi gibi bitki dolu akvaryumlar hoşuma gidiyor. Bu da biraz öyle ama biraz eksik var. Ortada duran, yüzer gezer batmayan flame moss pad ne alaka derseniz onu bende bilmiyorum. Boş yer orası var :) Flame moss tutturulmuş kütüğün arkasında oval güller var ama 7-8 kök boysuz oldukları için görünmüyorlar. Yine kütüğün içerisinden pogostemon erectuslar çıkacak ama daha kendilerini toplamaları zaman alır.

Bence olmayanlar;
    1 - sol kayanın önündeki rotala redler olmadı, taşla aynı renk olunca pek parlamadılar. Oraya koyu yeşil bitkiler koymalıyım.
    2 - Hydrocotyle verticillatalar tahminimden çok boylandı, yerine cuba mı koymalıyım diye düşünüyorum.
    3- Reineckiiler de orada olmadı da nerede olur ben de bilmiyorum :)
    4- Sağdaki cyrpto brownlar da sanki beni burdan al be abi diye gözüme bakıyor.

Değişiklik yapmam gereken bir yer görüyor musunuz? Ekle, çıkar dediğiniz bitkiler varsa çekinmeyin. Yerden yere vurabilirsiniz.

20. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83

21. BORA83

BORA83 Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    maşallah Maşallah harika görünüyor.Ellerinize sağlık.Mosslar güzel bir odak noktası oluştumuş.Bence arka kısımdaki bacopaları oradan alırsanız arkası boş kalırsa daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.
    Başkada diyecek şey bulamıyorum.bol bol foto çekin bizleride bu zevkten mahrum etmeyin :)

22. 06ugur06

06ugur06 Uzman Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    çok harika gözüküyor maaşallah

23. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Hımm, bacopalara hiç o gözle bakmamıştım. Aslında amacım orada maviden çok bacopalardan bşr duvar oluşturmaktı. Sizin görmediğiniz 40 kök falan moss kütüğünün arkasında ekili ama uzayıp öbürleri gibi görünür olamadılar. Ortası boş kalsın o zaman Sola doğru boşluğa çekeyim hepsini onun önünde de oval güller olsun o zaman.

Fotoğraflar gelecek inşallah akvaryuma zarar gelmesin :)

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey maşallah akvaryum bitki ile dolmuş. Öneri istediğiniz için ilk gözüme çarpanları söyleyeyim.

-Arka planı daha koyu lacivert, siyah ya da krem rengi gibi değiştirseniz daha iyi olur gibi geldi bana.
    -Hydrocotyle verticillata'lar biraz boylu oluyor onları ön plandan ziyade orta planda değerlendirmek daha iyi olabilir. Ya da sayılarını azaltıp bazı bölgelerde geçiş amaçlı kullanılabilir.
    -Bir de bahsettiğiniz gibi soldaki kayaların önündeki rotalalar pek gözükmüyor onları arka plana bacopaların yanındaki boşluğa doğru alsanız nasıl olur?

25. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Arkaplan benim de pek hoşuma gitmiyor işin açığı ama akvaryumu 2. el aldım, yapışkanlı folyo ile yapmışlar. Sökmek için, akvaryumu boşaltacağım, 75 kg kumu boşaltmam gerek yerinden kıpırdamaz, öne çekeceğim ve folyoyu sökeceğim sonra kumu eklyeceğim bitkileri dikeceğim v.s. v.s. bunları düşününce, pempe puantiyeli fon bile gözüme hoş görünebiliyor :) Ama ilk yerinden oynatmada hakkını avcuna vereceğim.

Hydrocotyle yerine cuba koymayı planlıyorum ama ben çöpe bitki atamıyorum. Kendimi birşey öldürmüş gibi hissediyorum. Yeni sahiplerine ulaştırınca ve haliyle cuba alacak sermayeyi elde edince değişecekler inşallah.

Aslında rotalalar planda yoktu. Bitki aldığım arkadaş göndermiş, atamadım. Bahsettiğiniz boşlukta oval güller var fakat boylu değiller, o yüzden orası boş görünüyor. Oraya sıkıştırabilirim aslında, akşam deneyeyim.

26. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Şimdi düşündüm de, soldaki taşın arkasındaki zeytinleri çıkarsam veya yarısını çıkarıp bi yarısını rotala yapsam, reineckileri taşın önüne alsam, soldaki hydrocotyleleri de çıkarsam ve reinecki önüne cuba eksem nasıl olur?

27. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fon konusunda benim ile aynı durumdasınız. 1 yıl akvaryumu yerinden oynatamadığım için aynı arka fonu kullanmak zorunda kalmıştım. Akvaryum boyutları büyüyünce istediğin zaman ve tek başına müdahale etmek imkansızlaşmaya başlıyor. Bu kurulumda 3 kişilik bir ekip ile akvaryumu yerinden oynatmadan eskisini çıkarıp yenisini taktık. Yoksa tek başıma yapabileceğim bir durum değildi.

Ön alana sanırım parvula ekmişsiniz cuba ile birlikte kısa sürede birbirine karışırlar bence tabanı ya cuba ya da parvula olarak tek bitki ile oluşturun.

28. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Ergün bey, parvulalar sizden gelenler. Ön tarafa ne ekeyim bilemedim. Cuba mı, glosso mu parvula mı eksem düşünüyorum.

29. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Fatih bey o parvulalar size gelene kadar ne badireler atlattı bir bilseniz sökmeye kıyamazsınız :) Şakası bir yana düşündüğünüz 3 bitki de birbirinden güzel gözüküyor. Ön alanda yuvarlak yapraklı bitki mi yoksa çimenlik bir görüntü mü daha çok hoşunuza gidecek onu düşünerek kararınızı verin.

30. fatihsahin

Beğenilen Mesajları:
    495
    Ödül Puanları:
    83
    Yok ben bitki atmam zaten :) Sanki cuba iyi olacak gibi de, dikmesi dert. Çöpçüden, vatozdan başka balık yok bende :D

Sayfayı Paylaş