10 LT Nano Kurulum

Konusu 'Akvaryumlarımızın Tanıtımları' forumundadır ve mcoskungs tarafından 01/11/17 başlatılmıştır.

1. mcoskungs

mcoskungs Başarılı Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Boyut En*Boy*Yükseklik (cm):23 x 16 x 27,5 cm
    Kapasite (litre):10 LT
    Beslenen Canlılar: Henüz canlı yok,karar vermedim
    Filtrasyon: Akvaryum set halinde kendinen filtrasyon sistemi var
    Işıklandırma Floresanları:2 watt gücünde 6 adet beyaz, 2 adet mavi, 1 adet kırmızı olmak üzere toplam da 9 adet led lamba bulunmaktadır.
    Işıklandırma Süresi ve Düzeni: Henüz düzen yok
    Su Değişim Oranı ve Aralığı: Haftalık %30 düşünüyorum
    Kullanılan Yemler: -
    Kullanılan İlaçlar:-

Yeniden Merhaba,
    Uzun zamandır forumda yazmıyordum, zaman zaman takip ediyorum,hobiden kopamıyordum. Kızımın balık isteğiyle tekrardan çok uğraştırmayacak ve yer kaplamayacak birşey yapmaya karar verdim. Eurostar Akdeniz 230 Led Işıklı akvaryum seti sipariş ettim. Doğru bir seçim olup olmadığında kararsızım ama siparişi vermiş bulunduk bir kere:) Küçük bir nano kurulumu yapmak istiyorum. Co2 takviyesi gerektirmeyecek ve zorlu şartlarda bakabileceğim bir nano olması hayalim. Moss lar ve kolay taban bitkileri ile ya karides ya da betta beslemeyi düşünüyorum. Öğrenmek istediklerim ve desteğe ihtiyacım var. Öncelikle zemine hagen siyah kum düşünüyorum. Malum akvaryum çok küçük hagenin altına nasıl ve ne kalınlıkta bir zemin hazırlamalıyım. İkinci olarak kendi filtrasyon sistemi yeterli olur mu ? Son olarak da aydınlatması benim ihtiyacımı karşılarmı öğrenmek istiyorum. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederim.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Merhabalar, size daha rahat ve kolay hitap edebilmemiz için imzanıza ad-soyad bilgisi girmenizi rica ederim.

Kurulum hayırlı olsun, bahsettiğiniz şekilde moss yapacaksanız tabana katman yapmanıza gerek olmayacaktır. Karides güzel bir seçim olur, filtrasyonda bu durumda sorun olmaz. Filtre ve akvaryumun resimlerini yükserseniz bir bakalım gerekli tavsiyelerde bulunuruz.

3. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Hakan Bey, daha önce imza ayarlarını yapmış olduğumdan hiç dikkat etmedim,sanırım uzun süre aktif olmayınca onlar da kaybolmuş. Düzenledim imza ayarlarını.
    Zeminde marsilea hirsuta da kullanmayı düşünüyorum,bu durumda tabanda katman yapmak gerekecek sanırım. Akvaryum henüz gelmedi,bugün sanırım elimde olur,fakat fikir olması açısından web den bir foto buldum onu ekliyorum.

Ekli Dosyalar:

4. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Muhammed Bey, hursita co2 istiyor mu tam bilmiyorum.

Akvaryum gelince özellikle filtrasyon malzemesi ne kullanmışlar bakalım. Taban bitkileri çok kök atmıyorlar o yüzden sağlam bir taban yapmaya gerek görmüyorum tabi olursa iyi olur. Ebat küçük olunca alınacak malzemeler fazla gelecek kenarda atıl kalacaktır.

mcoskungs bunu beğendi.

5. Bitkici

Bitkici Super Moderator Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey zor şartlara dayanabilecek kolay bitkili bir akvaryum istiyorsanız dallar ve kayalara moss türleri, bodur java fern türleri, anubias nana petite ve bolbitis baby leaf gibi tabana dikilmeye ihtiyaç duymayan bitkiler bağlarsanız hem yem yeşil bir görüntü elde edersiniz hem de CO2 eklemek zorunda kalmazsınız. Böylece hem taban hem de CO2 masrafınız olmaz.

Akvaryum boyutları çok küçük olduğu içinde balık yerine karides besleyebilirsiniz.

mcoskungs bunu beğendi.

6. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Hakan Bey, akvaryum elime ulaştı. Akşam fotolarını çekip yüklemeyece çalışacağım. Umarım aydınlatması yeterli gelir,aksi takdirde uğraştiracak epeyce.

7. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey,cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz bitkilere google dan baktım listeme ekledim. Moss ağırlıklı bir akvaryum düşünüyorum. Dizayn olarak ekteki akvaryuma benzer birşey düşünüyorum. Ama sadece yeşil bitki düşünüyorum kırmızı olmayacak. Tabi bitkileri çok iyi tanımadığım için mümkün oldukça yakın birşeyler bulmaya çalışıyorum. Yarın kurulum için gerekli eksiklerimi tamamlayıp başlayacağım nasipse. Foto Google görsellerden alıntıdır.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 03/11/17

8. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Hakan Bey Merhaba,
    Resimleri anca yükleyebildim. Akvaryumda resimleri ekleyebildiğim motor var. Bu motor suyu dipten çekiyor daha sonra akvaryumun üstünde yapmış oldukları ufak bir hazneye boşaltıyor,bu hazneye elyaf koymuşlar sadece. Hazneden ve elyaftan geçen su üst kısımdan akvaryum akıyor. Haznenin içine malzeme eklenebilir. Ya da filtrasyon komple değiştirilebilir.

Ekli Dosyalar:

9. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey Merhaba,
    Sadece moss türlerinden bir akvaryum yapmayı düşünüyordum. Malzemeleri temin ettiğim akvaryumcu sağolsun bir bitki hediye etti,fakat ismini bilmiyorum. Bende resimdeki gibi bir dizayn ile akvaryumun sol tarafına ektim. Herhangi bir gübreleme yapmadım. Zeminde sadece hagen kum kullandım.Eğer uygun değilse o bitkileri çıkarabilirim. Mayalı co² takviyesi yapabilirim. Aydınlatma ile ilgili görüşlerinizi de rica ederim.
    Görüşleriniz ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Ona göre ilerlemek istiyorum.

Ekli Dosyalar:

10. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Bir de içeriye hava veren bir kısmı var onu da iptal etmek istiyorum,nasıl yapabilirim acaba?

11. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey fotoyu çok uzaktan çektiğiniz için bitkinin türünü teşhis edemedim. Yakın bir açıdan bitkinin daha net gözüktüğü bir foto çekebilirseniz türünü anlayabiliriz.

Sadece moss olacaksa ışığınız yeterli olur. Ancak bitki olacaksa hem ışıklandırmayı artırmanız gerekir hem de CO2 ile gübre eklemeniz gerekir. Bence sırf moss türleri ile güzel bir peyzaj yapabilirsiniz.

Filtrenin çıkışında yer alan dışarıdan hava alan hortumu çıkarırsanız su ile birlikte hava üflemeyecektir.

12. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey,
    Hava hortumunu çıkardım. İçeride bir akıntı oluşturuyor. Sanırım suyu alıp tekrar içeriye veriyor. Bi foto ekledim ama yeterli olur mu bilemedim.Co² ve sıvı gübre takviyesi yapabilirim ama aydınlatma işi benim için çok zor olur.

Ekli Dosyalar:

13. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Resimdeki bitki umbrosum.

Işıklandırmada kısıtlı olmak pek hoş olmamış. Filtre hazinesine ince gözenekli sünger de ekleyin daha iyi olur.

14. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey ışığı artıramayacaksanız moss, anubias, fern ve bolbitis türlerinden başka türlerde başarılı olamayabilirsiniz. Tavsiyem bu türlerden bir peyzaj oluşturmanız olur.

15. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey cevabınız için teşekkür ederim. Acil bir iş seyahati çıktığından ilgilenemedim. Zemindeki bitkiyi akvaryumdan çıkardım. Şu anda sadece mosslar mevcut.Ekte fotolarını çektim. Sanırım konumlandırmalarını çok kötü yaptım. Bir de sıvı gübreye başlamadım,gübre takviyesi gerekecek mi? Mayalı Co²'e başlayayım mı ne dersiniz? Ayrıca aydınlatma 12 saat açık 12 saat kapalı şekilde devam ediyor. Değiştirmemi önerir misiniz? Su değişimi henüz yapmadım,malum henüz canlı eklemedim akvaryuma.

IMG_1071.jpg IMG_1072.jpg IMG_1073.jpg IMG_1074.jpg

Yönetici tarafından son düzenleme: 13/11/17

16. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Hakan Bey Merhaba,
    Akvaryumda bir kapak mevcut. Işığı artırabilmem için kapağı çıkarmam gerekecek. Bu boyutta bir akvaryum için nasıl bir aydınlatma önerirdiniz? Üzerinde çalışabilirim. Ayrca filtredeki hava emen hortumun ucunu kapattım ama içeride hala akıntıya sebep oluyor,bunu çözemedim. Biyerden suyu alıp tekrar içeriye su basıyor anladığım kadarıyla. Sanırım filtrasyonu değiştirmem gerekecek. Nasıl bir filtre önerirdiniz?

17. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey sadece moss varsa çok fazla gübre kullanmanıza gerek yok. Haftalık %50 üzeri su değiştirmeniz yeterli gelir diye düşünüyorum. CO2'de şart değil ama daha hızlı gelişmelerini istiyorsanız aşırı miktarda olmayacak şekilde ekleyebilirsiniz.

Bu mosun üst tarafından sola doğru ince bir tel gibi yosun mu görüyorum farklı bir şey mi?

18. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey,
    Bahsettiğiniz tel benzeri şey benim de dikkatimi çekmişti ama üzerinde durmadım sadece orda var diye. Akşam bakarım tekrar. O zaman küçük mayalı bi co² düzeni yapayım. Mossla devam edeceğim. Ek yapmayı düşünmüyorum. Su değişimini de bugünden itibaren başlatıyorum. Umarım zemini komple mossla kaplamayı başarabilirim.

19. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Sanırım ufak çaplı bir yosun sorunum var. Sebebi akvaryumun 5 gün boyunca karanlıkta kalması olabilir mi acaba? Malum acil seyahat yüzünden bakamamıştım. Bir de önceki gün zemindeki bitkileri çıkartmıştım.Henüz su değişimi de yapılmamıştı.

IMG_1091.jpg IMG_1092.jpg IMG_1093.jpg

Yönetici tarafından son düzenleme: 15/11/17

20. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Camlarda fuzzy alg oluşmuş sebebi ışık fazlalığına istinaden yetersiz co2dir. Işık sürenizi boşluksuz 6 saat olarak düzenleyin bitki gelişimler normale gelince 7 saat yaparsınız.

Akıntı ile ilgili sıkıntı olmaz varsın olsun bence ekstra bir maliyete girmeyin şimdi.

Işık ile ilgili ise samsung modül led lerden alıp sisteme takviye ederseniz daha rahat bitki bakabilirsiniz. Moss türleri ile devam edilecek ise hiç ekleme bile yapmasanız olur.

21. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Hakan Bey çok teşekkür ederim cevabınız için. Yanlış anlamamak adına soruyorum tekrar kusura bakmayın, günde altı saat açık kalacak kesintisiz olarak değil mi?
    Şimdilik sadece moss ile devam edeceğim. Akıntı olayını çok dert etmiştim ama problem olmayacaksa ben de değiştirme taraftarı değilim.

22. hedayse

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi

Evet fasılasız 6 saat aydınlatma yeterli gelir camlardaki fuzzy algler de zamanla kaybolur ama diğer yosun için su kalitenizin biraz daha artması gerek. Şöyle ki; biyoljik döngünüz daha iyi duruma gelmeli staghorn dediğimiz geyik boynuzu yosununa benziyor ki genellikle yüksek amonyak seviyesi ile yeni kurulumlarda gördüğümüz bir tür.
    Filtre içinde neler var resim atabilir misiniz?

23. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Hakan Bey Merhaba,
    Filtrede sadece elyaf var fotosunu paylaşıyorum. Dün akşam %50 su değişimi yaptım. Işıkları da dediğiniz gibi günde altı saat olarak ayarladım.Sanırım yosunlar akşama kadar çoğalmışlardı.

Ekli Dosyalar:

24. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey aylardır şeffaf bir kap içerisinde ayrıca ışık vermeden moss bekletiyorum. Pek büyüme kaydettiklerini söyleyemem ama ölmüyorlar veya yosunlanmıyorlar. 5-6 gün ışıksız kalmaları nedeniyle sorun olacağını zannetmiyorum. Amonyak miktarınız artmış olabilir büyük oranlı su değişimleri yapın.

Bu arada benim gösterdiğim resimdeki yosununun türünü tespit edebildiniz mi? Dikkatle inceleyin gerekirse bir cımbız ile tutup çıkarın ki türünü tam olarak anlayalım. Yosunun türüne göre müdahale tarzınız değişebilir.

25. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey söylediğiniz yosuna bakmak için akşam gittiğimde ondan bitkilerin neredeyse tamamında olduğunu farkettim. Çıkarıp aldığımda ince telli ıslak saç gibi duruyor.Bir anda böyle bir durumla karşılaşmayı beklemiyordum. Çok şaşırtıcı oldu açıkçası. Zemine daha önce ekmiş olduğum bitkileri çıkardıktan sonra amonyak miktarı artmış olabilir mi acaba?

26. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Muhammed bey spirogyra yosunu ile karşı karşıyasınız. Muhtemelen mossları aldığınız yerden gelmiştir. Bir defa oluştuktan sonra kurtulması oldukça güç bir yosun türüdür. Kimyasal yöntemler dışında kolay kolay kurtulamazsınız.

27. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün bey nasıl bir kimyasal yöntem uygulamam gerekiyor bilgi verebilir misiniz? Bir de dün akşam farkettim, akvaryum camlarında kıl kurdu gibi canlılar dolanıyordu. Rahat 7-8 tane gözlemledim. Çok ince, kısa aynı kurt gibi hareket ediyorlardı. Daha çok kısa bir süre geçmesine rağmen epeyce problemle karşılaşıyorum sanırım :) Allah sonunu hayr etsin :)

28. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Remalgae, azoo algae treatment, api algaefix gibi yosun önleyici ilaçlardan kullanmanız gerekiyor. Diğer türlü mosslara dolaşmış olan spirogyra yosunundan kolay kolay kurtulamazsınız.

Camda gördüğünüz canlılar yassı şekilde ve yılan gibi kayarak hareket ediyorsa planarya dır. Onlar içinde andazol tablet kullanmız gerekecek. Daha kurulumun başında bu kadar sorunla karşılaşmanız büyük şanssızlık oldu.

29. mcoskungs

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Meslek:
    Satış
    Ergün Bey Malesef öyle oldu sorunun biriyle başa çıkalım derken bir başka sorun çıkıyor. Merakla bekliyorum daha neler olacak diye :) Bahsettiğiniz ilaçları yarın temin edeceğim. Kullanım şekli konusunda bir tavsiyeniz olur mu? Yosunlar için birkaç salyangoz ekledim akvaryuma. İki tane tane de karides mevcut. Hummalı bir çalışma var içeride.

30. Bitkici

Beğenilen Mesajları:
    1.553
    Ödül Puanları:
    113
    Andazol tableti 40 litre suya 22 mg gelecek şekilde ayarlayıp haftada bir defa kullanmanız planarya için yeterli olur. Su değişiminden sonra ilacı kullanın, 1 hafta sonra ilacı kullanın ve 2 hafta ara verip ilk ilacı kullanmanız üzerinden 1 ay geçmişken 3. dozu kullanın.

Maalesef karides ya da salyangozların spirogyra yosununa karşı hiçbir etkisi olmuyor. En kısa sürede remalgae temin etmenizi öneriyorum.

Sayfayı Paylaş