Eski Akvaryumdan Yeni Akvaryuma Geçiş

Konusu 'Akvaryumlarımızın Tanıtımları' forumundadır ve ŞERİF tarafından 21/01/19 başlatılmıştır.

1. ŞERİF

ŞERİF Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba,
    30lt.'lik lepistes akvaryumundan yeni aldığım yaklaşık 70.lt'lik akvaryuma geçiş yapacağım. Akvaryumda jbl manodo kum,biraz bitki ve kayalar var bu malzemeleri ve balıkları yeni akvaryuma nasıl geçirmeliyim? Eski akvaryumdaki kumu yeni akvaryumda da kullanıcam, iyice yıkayıp temizlemeli miyim? Eski akvaryumun suyunu yeni akvaryumda kullanayım mı? Balıkları nasıl transfer etmem lazım? Yeni akvaryumda bakteri kültürü oluşumunu hızlandırmak için ne yapmalıyım? Eski akvaryumda küçük bir iç filtre kullanıyordum yeni akvaryum için sunsun hw 603b dış filtre aldım,bunun içine eski filtrenin süngerini sıkayım mı?
    Yani kısaca bu geçiş süreci nasıl olmalı detaylı anlatabilirseniz sevinirim.

2. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Öncelikle hayr lı olsun, en azından bekletebileceğiniz bir akvaryumunuz var oradaki kumu illaki kullanacaksanız tabii bir avantaj olmayacak ama yeni akvaryuma eksiden kum aktarmayacağım derseniz yeniyi kurup 20 gün civarı suyu boşta çevirin. Su tam anlamıyla oturup bakteri tutunca canlıları o zaman aktarırsınız. Bu aşama öncesi eski tanktan yeni tanka su aşılayın yani az az ekleme yapın. Bu sayede bakteri kültürü eklemenize gerek kalmaz. Filtre için de eğer dediğim gibi yaparsanız başka bir işleme gerek olmaz.

3. ŞERİF

ŞERİF Akvarist

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim. Eski kumu yeni akvaryumda kullanmamım bir sakıncası var mı?

4. hedayse

hedayse Uzman Akvarist Yönetim Ekibi

Beğenilen Mesajları:
    1.987
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek:
    İşçi
    Bitkili akvaryumda çok ince ve salınım yapmadıkça bir sıkıntı olmaz, canlılarınız için de sorun olmaz.

Sayfayı Paylaş